Головбух

Гарантії мобілізованих працівників

  • 3 листопада 2016
  • 991

Дізнаємось, які гарантії зберігаються за працівником, якщо такого працівника мобілізували у 2016 році

Призов-2016

Призовна компанія у 2016 році на військову строкову службу, згідно з Указом Президента України, триває з травня по червень та з жовтня по листопад.

Військовому призову на строкову службу підлягають чоловіки, які за станом здоров’я придатні нести службу, не мають права звільнення чи відстрочки від призову та яким до дня призову ще не виповнилось 27 років, але вони вже досягли 20-річного віку.

Військову службу громадяни України проходять за контрактом (за добровільною згодою) або за призовом. 

Час військової контрактної служби буде зарахованим до страхового, загального стажу роботи, стажу державної служби та стажу роботи за будь-якою спеціальністю.

Гарантії, які мають мобілізовані працівники

Гарантії щодо збереження середнього заробітку та закріплення місця роботи (посади) мають: 

• працівники, які були призвані на військову строкову службу;

• працівники, які були призвані на військову службу внаслідок мобілізації;

• працівники, яких за законом призвали під час мобілізації на службу або на особливий термін та які не звільняються від служби в зв’язку з демобілізацією, а переходять на контракту службу;

• працівники, яких прийняли на військову службу за контрактом у разі загрози національній безпеці, виникнення кризової ситуації, введення воєнного стану до дня демобілізації, закінчення особливого періоду або, якщо працівника мобілізували (контракт укладається на термін до закінчення особливого терміну). 

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.11.2015 № 911 регулюються гарантії працівників, що були мобілізовані.

Так, якщо працівника мобілізували, за ним зберігається посада та оклад до дня демобілізації або закінчення особового терміну служби.

Зверніть увагу! Гарантії поширюються на всіх мобілізованих, які до служби працювали в організації, установі, фермерському господарстві, на сільськогосподарському виробництві, підприємстві, незалежно від форми власності, підпорядковування, а також у фізичних осіб, на яких мобілізовані працівники працювали до призову. 

Відносяться гарантії і до працівників, які продовжують нести військову службу за контрактом після демобілізації, проте не більше строку, зазначеного в контракті. Такі працівники будуть отримувати грошове забезпечення за рахунок коштів Держбюджету України.

Посада, місце роботи та середній заробіток зберігається за мобілізованим, якщо він на службі отримав поранення або інші ушкодження та перебуває у лікарні, а також якщо він став полоненим чи безвісно відсутнім. Гарантії будуть зберігатися та нарахування мобілізованому працівникові зарплати будуть проводитись до наступного дня, коли працівник став на військовий облік у міських (районних) військових комісаріатах після закінчення служби, у разі повернення з полону, закінчення лікування, а також появи після визнання мобілізованого безвісно відсутнім або до оголошення судом його померлим. 

Виплати мобілізованим працівникам

Зазнав змін процес нарахування середнього заробітку мобілізованому працівнику. Змінений порядок нарахування виплат та середнього заробітку працівникам, яких мобілізували, почали застосовувати з 01.01.2016. Тепер середню зарплату розраховують та виплачують роботодавці. 

Компенсація мобілізованим працівникам нараховується за середнім заробітком, який розраховується за період попередніх двох місяців. Підприємство зобов’язане здійснювати виплати середнього заробітку — не сплачувати не має права. Тому невиплата дорівнюється затримці виплати мобілізованим працівникам середньої зарплати.

Роботодавцю треба враховувати коефіцієнт підвищення зарплати мобілізованим працівникам. Тобто якщо підвищились тарифні ставки та посадові оклади відповідно до законодавчих актів або рішень, передбачених в колективних угодах (договорах), в період, протягом якого за мобілізованим працівником зберігається середній заробіток, зарплата, та премії з іншими виплатами, які враховуються при нарахуванні зарплати, середня зарплата мобілізованим працівникам має відповідно коригуватися.  

Штрафи за невчасні нарахування мобілізованому працівникові

За порушення законних гарантій та пільг мобілізованих працівників накладається штраф (50-100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) на посадових осіб установ, організацій, підприємств, компаній незалежно від форм власності та фізичних осіб (підприємців), які використовують найману працю. 

Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України недотримання законних пільг і гарантій працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України, тягне за собою накладення штрафу як фізичним, так і юридичним особам у розмірі десяти мінімальних зарплат за кожного працівника, встановлених на час виявлення порушення (на сьогодні — 14 500 грн.).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл