Головбух

Чи відноситься погашений поручителем борг до витрат боржника

  • 21 жовтня 2016
  • 116

Для боржника важливо знати, чи відноситься погашення податкового боргу поручителю до витрат у податковому обліку. Водночас поручитель цікавиться, чи слід відносити погашення зобов’язань до доходів. Дізнаємось зі статті

Як відомо з Податкового кодексу України (ПК), об’єктом оподаткування виступає прибуток, який визначається шляхом коригування фінансових результатів до процесу оподаткування (збитки або прибуток) на суму понесених витрат.

Тому при визначенні податку на прибуток орієнтуються на базу оподаткування, яка формується на основі:

• даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

• фінансових результатів підприємства;

• витрат.

Якщо ж платники податку у своїй обліковій діяльності застосовують міжнародні стандарти, вони все одно підпадають під дію положень ПК. Тобто у разі застосування положень ПК, в яких ідеться про стандарти обліку, використовують міжнародні стандарти. 

Відповідно до Цивільного кодексу України договір поруки є поручительством третьої особи перед кредитором за її зобов’язаннями.

Важливо! Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник.

Тож якщо до звичайного договору купівлі-продажу або поставки додатково укладається договір поруки, при якому третя особа виступає у якості поручителя за покупця перед продавцем, це означає, що вона повністю або частково відповідає за зобов’язаннями платника. Так, поручитель по відношенню до покупця виступає у ролі кредитора.  

У разі укладання договору поручительства сума зобов’язання поручителя має фіксуватись на позабалансовому рахунку 05 «Гарантії та надані забезпечення». Цей рахунок призначено для узагальнення інформації про видані підприємством гарантії і забезпечення, які виникають відповідно до договору поруки. При погашенні боргу поручителем суми, відображені на позабалансовому рахунку 05, списуються з нього.

Збільшення на цьому рахунку виникає у зв’язку з видачею поруки, а зменшення — у разі ліквідації заборгованості особою, якій вони надавались. На момент такої ліквідації заборгованості поручителем суми заборгованості за договором поруки фіксуються по дебету субрахунку 377, який називається «Розрахунки з іншими дебіторами». Якщо заборгованість погашається позичальником — субрахунок 377 закривають.  

Отже, при отриманні відшкодування поручителем від покупця (боржника) розмір сплаченого зобов’язання (сума відшкодування) не включають до доходів поручителя, а перераховані грошові кошти у якості погашення зобов’язань продавцю відповідно до договору поруки не відносять до витрат боржника.

Також дізнайтесь, що слід робити підприємству, якщо його рахунок у банку заморожено

Важливо пам’ятати, що кожний конкретний випадок відносин податкового характеру, вимагає аналізу документів, що дає можливість більш правильно ідентифікувати предмет звернення.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл