Головбух

Як зареєструвати ФОП

 • 16 січня 2017
 • 30141

Перша складова підприємницької діяльності — це ваша гарно прорахована та виважена бізнес-ідея, а друга — правильна реєстрація ФОП. Що таке реєстрація підприємців? Якими головними законами та положеннями треба керуватися ФОП для здійснення реєстрації? І найголовніше — з чого саме треба розпочинати реєстрацію підприємницької діяльності?

Стаття 42 Господарського кодексу України роз’яснює, що підприємництво — це діяльність, яку суб’єкт господарювання виконує самостійно та систематично на власний розсуд і ризик. Метою підприємництва є одержання прибутку та досягнення соціальних або економічних результатів.

Згідно із законодавством України для того, щоб розпочати підприємницьку діяльність фізичній особі треба пройти обов’язкову процедуру реєстрації ФОП.

Заява на реєстрацію ФОП: які фізособи можуть подавати

На території України розпочати господарську діяльність можуть не тільки українці, але і громадяни інших держав, які на основі законодавства не обмежені у дієздатності чи правоздатності. Ця норма закріплена частиною 1 статті 50 Цивільного кодексу України.

Але зверніть увагу, чинне законодавство України містить обмеження на ведення підприємницької діяльності для держслужбовців та працівників органів місцевого самоврядування, військовослужбовців, працівників СБУ, прокуратури, судів.

Крім того, заборону на здійснення реєстрації підприємців можна накласти,  якщо на те є рішення суду.

Початок ведення приватного бізнесу розпочинається із процедури реєстрації. Алгоритм реєстраційних дій визначає Закон України від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755). Так, оформити підприємницьку діяльності можна (хоча наразі вже не обов’язково) за місцезнаходженням приватного підприємця. І якщо раніше послуги з оформлення ФОП мали право надавати винятково державні реєстратори, то з 01.01.2016 подібні адміністративні функції можуть виконувати нотаріуси та органи місцевого самоврядування, якщо про це є відповідне рішення місцевої ради.

Заява про реєстрацію ФОП

Реєстрація підприємницької діяльності здійснюється на основі заяви встановленого зразка, де записуються необхідні відомості стосовно майбутньої підприємницької діяльності.

Заява на реєстрацію ФОП може бути надана суб’єктам державної реєстрації декількома способами.

По-перше, майбутній підприємець може подати реєстраційні документи самостійно. При цьому особа має пред’явити паспорт громадянина України, посвідку на тимчасове або постійне проживання, паспортний документ іноземця або посвідчення особи без громадянства.  

По-друге, є можливість надіслати всі необхідні папери рекомендованим листом з описом вкладення. Але в цьому разі треба обов’язково нотаріально засвідчувати особистий підпис підприємця на заяві.

По-третє, документи може подати уповноважений на те представник, який повинен мати нотаріально завірену довіреність із переліком повноважень та паспорт.

Відповідно до Закону № 755 реєстрація підприємницької діяльності не може бути проведена без правильно оформленої заяви про реєстрацію ФОП.

При цьому громадянин може одразу подати заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та/або про добровільну реєстрацію як платника ПДВ.

Якщо розпочати підприємницьку діяльність бажає особа неповнолітня, але якій уже виповнилося 16 років, до реєстраційної заяви додатково треба подати згоду батьків, опікунів чи усиновителів, завірену нотаріально.

Як зареєструвати ФОП У заяві, форму якої затверджено наказом Мін’юсту від 06.01.2016 № 15/5, треба правильно вказати такі дані:

 • своє прізвище, ім’я та по батькові;
 • свій ідентифікаційний код (або свої паспортні дані, якщо ви відмовилися від присвоєння ІПН);
 • місце проживання/місцезнаходження;
 • обрані види діяльності (згідно із КВЕД-2010);
 • свої контактні дані.

Окремо треба сказати про види діяльності, які обирає майбутній підприємець для своєї подальшої роботи.

Зверніть увагу, якщо ФОП бажає додати новий КВЕД, то право на отримання доходу за новим видом діяльності підприємець отримує тільки після внесення відповідної інформації у Єдиний державний реєстр.

Законодавство не обмежує кількість видів діяльності, якими може займатися ФОП та дозволяє, за потреби, вписати додаткові види діяльності вже згодом. 

12 пасток Звіту з ЄСВ

Як зареєструвати ФОП
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
Дізнайтеся, які пастки підготував Звіт з ЄСВ, як заповнити Звіт з ЄСВ у спірних ситуаціях, як діяти, якщо помилилися

Документи для реєстрації ФОП

Перелік документів, які треба подати держреєстратору, наведено у статті 18 Закону № 755.

Зверніть увагу, законотворці часто змінюють «правила гри», тому час від часу треба цікавитися змінами в законодавстві аби завчасно знати про всі нововведення.

Чинні форми заяв для реєстрації ФОП завжди можна знайти в електронному вигляді на сайті Мін’юсту.

Після прийняття заяви від фізичної особи суб’єкт держреєстрації має 24 години для розгляду та вчинення необхідних реєстраційних дій (реєстрації, призупинення обробки наданих документів, відмови в реєстрації).

Відмова у реєстрації підприємців

У проведенні реєстраційних дій особі можуть відмовити в таких випадках:

 • неправильна подача документів (наприклад, коли документи подає не вповноважена особа);
 • судове рішення, в якому є заборона на проведення реєстраційних дій відносно конкретної особи;
 • наявність в особи законодавчо обумовлених обмежень, які унеможливлюють проведення держреєстрації;
 • ситуація, коли конкретна особа вже зареєстрована ФОП і ці відомості зафіксовані в Єдиному державному реєстрі.

Відповідне повідомлення про відмову особа має отримати протягом доби (святкові та вихідні дні до розрахунку не входять) із переліком причин відмови, якщо такі не вказані, то рішення у відмові в реєстрації можна оскаржувати в суді.

У випадку відмови законом передбачено право особи повторно подати документи для держреєстрації, після усунення всіх недоліків.

Оформлення ФОП: після проведення реєстрації

Якщо всі документи надані правильно, в повному обсязі та не здійснювалося призупинення обробки даних, то держреєстратор одразу вносить запис про проведення державної реєстрації підприємця. Оскільки відомості про державну реєстрацію підприємців є загальнодоступною інформацією, то реєстратор зобов’язаний оприлюднити дані виписки на порталі електронних сервісів. На цьому порядок реєстрації ФОП можна вважати завершеним.

Плата за оформлення документів та здійснення всіх необхідних реєстраційних дій регулюється постановою КМУ від 25.12.2015 № 1133 і справляється залежно від розміру мінімальної заробітної плати, що є актуальною на момент здійснення реєстрації.

Крім цього, плата стягується за надання відомостей з Єдиного державного реєстру в розмірах, визначених частиною 4 статті 36 Закону № 755.

Згідно зі статтею 13 Закону № 755 після проведення реєстраційних дій відомості про новоствореного підприємця з Єдиного державного реєстру автоматично передаються до всіх державних органів (ПФУ, ДФС, органів статистики). Разом із загальними відомостями до органів ДФС передається інформація про обрання підприємцем спрощеної системи оподаткування та про реєстрацію платником ПДВ.

Три методи виправити помилки з податку на прибуток

Як зареєструвати ФОП
Олег СічACCA DipIFR(rus), керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух
Є три методи виправити помилки з податку на прибуток. Найпростіший — скласти нову звітну декларацію за податковий період, у якому припустилися помилки.Цим методом можна скористатися, якщо помилку виявили до спливу граничного строку подання декларації. Якщо пізніше — доведеться обрати один із двох таких методів: подати уточнюючий розрахунок; заповнити коригувальний додаток до поточної декларації (п. 50.1 Податкового кодексу України; ПК). Принципова відмінність уточнюючого розрахунку — його можна подати у будь-який момент. Натомість додаток ВП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 , подають лише у складі поточної декларації.

Після правильного проведення всіх реєстраційних дій підприємцю залишається тільки з’ясувати питання зі сплатою податків та обрати відповідний статус, якщо підприємець на час подання заяви про реєстрацію ще не визначився із бажаною системою оподаткування.

Так, згідно з пунктом 299.4 Податкового кодексу України заяву про обрання спрощеної системи ФОП може безпосередньо подати в ДФС: як особисто, так і в електронному вигляді (якщо в підприємця є цифровий підпис). Її можна також відправити рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

При цьому стати платником єдиного податку першої чи другої групи підприємець зможе тільки з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації. Але за умови, що заяву про обрання спрощеної системи та ставки єдиного податку буде подано до органу ДФС до закінчення місяця, в якому відбулася реєстрація.

Якщо ФОП хоче застосовувати третю групу єдиного податку, відповідну заяву потрібно подати протягом 10 днів з дня держреєстрації. Тоді перший звітний період для такого ФОП-спрощенця почнеться з 1-го числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація.

Як зареєструвати ФОП Зверніть увагу! За недотримання зазначених строків стати єдиноподатником ФОП зможе, подавши заяву за 15 днів до початку кварталу, з якого буде застосовуватися спрощена система оподаткування. До цього він вважатиметься таким, що застосовує загальну систему оподаткування.

Новостворений спрощенець має також зареєструвати в органі ДФС:

 • Книгу обліку доходів — якщо є платником єдиного податку першої, другої чи третьої (неплатник ПДВ) групи;
 • Книгу обліку доходів і витрат — якщо є платником єдиного податку третьої групи (платник ПДВ).

Зокрема, добровільно стати платником ПДВ підприємець може:

 • з бажаного (запланованого) дня реєстрації, зазначеного у реєстраційній заяві, що відповідає даті початку календарного місяця;
 • з першого числа місяця, наступного за днем спливу 20 календарних днів після подання заяви до органу ДФС, якщо бажаний день реєстрації у заяві не зазначено.

У разі обрання загальної системи оподаткування фізособі не треба подавати до ДФС ніяких заяв. Але ще до початку підприємницької діяльності новому підприємцю треба обов’язково зареєструвати Книгу обліку доходів та витрат для ведення обліку результатів господарської діяльності.

Якщо розрахунки здійснюватимуться готівкою та відповідно до вимог законодавства для застосування РРО, в органі ДФС потрібно буде також зареєструвати касовий апарат.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Як зареєструвати ФОП
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл