text
Головбух

Звіт Ф4-ФСС з ТВП: як подавати та виправляти помилки

  • 11 жовтня 2016
  • 504

Розглянемо, коли і як подається звіт Ф4-ФСС з ТВП і як виправити помилки, допущені страхувальником під час заповнення цієї форми

Порядок формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджено постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.01.2011 № 4.

Нагадаємо, що відповідно до нової редакції Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхування, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, з 04.07.2015 оплачуються календарні дні тимчасової непрацездатності (а не робочі, як було раніше). Тож у бланку Ф4-ФСС з ТВП відображаються саме календарні дні, а не робочі.

Подання звіту Ф4-ФСС з ТВП

Звіт Ф4-ФСС з ТВП відповідальні особи підприємств (страхувальників) подають до органів ФСС з ТВП за місцем їх взяття на облік.

Форма Ф4-ФСС з ТВП не подається в разі:

• відсутності у страхувальника зобов’язання перед ФСС з ТВП на субрахунках, на яких ведуть облік розрахунків із ФСС з ТВП (субрахунок 378 чи 652), на початок кожного звітного кварталу й оборотів на цих субрахунках у звітному кварталі;

• наявності зобов’язання ФСС з ТВП перед страхувальником на початок року та відсутності оборотів на субрахунках, на яких ведуть облік розрахунків із ФСС з ТВП, у звітному кварталі.

У разі якщо страхувальник у звітному періоді змінив місцезнаходження (а для фізособи — місце проживання), звіт Ф4-ФСС з ТВП за цей звітний період подають до територіального органу ФСС з ТВП за новим місцем взяття на облік.

Із 01.01.2016 підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, теж мають право виплачувати лікарняні, декретні й допомогу на поховання. Тож якщо вони нараховували такі виплати й отримували фінансування на їх виплату у звітному періоді, вони зобов’язані подати бланк Ф4-ФСС з ТВП до робочого органу ФСС з ТВП за місцем проживання.

Якщо страхувальника ліквідовано, звіт до органу ФСС з ТВП може подавати правонаступник за умови, що правонаступництво підтверджено установчими документами.

Строки подання звіту Ф4-ФСС з ТВП

Звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП подають не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом (кварталом). Тобто звітність за 9 місяців поточного року потрібно надати не пізніше за 20 жовтня, а в разі надіслання поштою — не пізніше за 10 жовтня 2016 року.

Якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, то останнім днем строку вважають перший після нього робочий день.

Страхувальники можуть подати звітність в електронній формі, у паперовому вигляді чи надіслати поштою з описом про вкладення і з повідомленням про вручення.

Електронний звіт Ф4-ФСС з ТВП

Для подання електронного звіту Ф4-ФСС з ТВП страхувальникові потрібно укласти з робочим органом ФСС з ТВП договір про подання електронних документів до ФСС з ТВП. Разом із договором йому надають посилені сертифікати відкритих ключів (електронні цифрові підписи). Укладений договір є чинним до закінчення строку дії таких ключів.

Датою подання електронного документа є дата, зафіксована у першій квитанції, але документ вважають прийнятим, лише якщо страхувальник отримав третю квитанцію. Якщо її не отримано, документ не вважається прийнятим.

Паперовий звіт Ф4-ФСС з ТВП

Паперову звітність подають у двох примірниках. На одному з них ставлять позначку про прийняття звіту Ф4-ФСС з ТВП й повертають його страхувальникові.

Паперову форму можна заповнити на комп’ютері і роздрукувати її або заповнити українською мовою друкованими літерами без помарок та виправлень кульковою ручкою із синім або чорним чорнилом. Не заповнені у звітах рядки (за відсутності даних) прокреслюють.

Звіт Ф4-ФСС з ТВП обов’язково підписують керівник та головний бухгалтер (за наявності) і ставлять печатку (за наявності).  

Коли звіт Ф4-ФСС з ТВП надсилається поштою

Страхувальник зобов’язаний надіслати звітність поштою на адресу органу ФСС з ТВП не пізніше ніж за 10 днів до спливу строку подання. Якщо страхувальник отримав повідомлення про втрату чи зіпсуття поштового відправлення, він зобов’язаний протягом п’яти днів надіслати поштою або надати особисто (на його вибір) до органу ФСС з ТВП другий примірник звіту Ф4-ФСС з ТВП.

Страхувальник має подавати звітність у повному обсязі. У разі недотримання правил формування та подання звіту його не приймають.

Порядок заповнення таблиць І і ІІ форми Ф4-ФСС з ТВП шукайте в е-журналі «Головбух: Праця та зарплата» № 10

Виправлення помилок у звіті Ф14 ФСС з ТВП

У звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП найчастіше трапляються такі помилки:

• розбіжність показників у таблицях І і ІІ бланку Ф4-ФСС з ТВП;

• невідображення або неправильне відображення суми коштів, отриманих від органу ФСС з ТВП;

• невідображення сум донарахованих страхових внесків, пені, штрафів та неправомірно витрачених страхових коштів. Це стосується насамперед коштів, яких страхувальник не оскаржує або процедуру оскарження завершено;

• відображення сторнованих сум допомоги за минулі періоди поточного року у рядку 3 таблиці І звіту Ф4-ФСС з ТВП;

• відображення сум адміштрафів у рядку 18 таблиці І звіту.

Основні правила виправлення допущених помилок такі.

1. У разі виявлення помилки у звіті Ф4-ФСС з ТВП до граничного терміну подання можна повторно сформувати та подати звіт до органу ФСС з ТВП за місцем обліку. Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий до закінчення терміну подання звітності.

2. Якщо помилки виявлені під час приймання звітів відповідальною особою органу ФСС з ТВП, страхувальникові запропонують самостійно виправити виявлені помилки (звіт мають все одно прийняти, але у разі відмови виправити звіт проводять перевірку страхувальника).

3. Якщо страхувальник самостійно до початку перевірки Фондом виявив помилки у раніше поданому ним звіті Ф4-ФСС з ТВП (щодо нарахування суми страхових внесків до ФСС з ТВП за період до 01.01.2011) і витрат на матзабезпечення, у такому разі він зобов’язаний вжити невідкладних заходів щодо їх виправлення шляхом письмового повідомлення про факт і зміст помилок органу ФСС з ТВП.

4. Якщо після виправлення помилки виникає заборгованість страхувальника перед ФСС з ТВП, страхувальник має повернути ФСС з ТВП належну суму страхових коштів і розраховану суму пені. Та якщо неналежне використання страхових коштів, неправомірність витрат чи несвоєчасне повернення страхових коштів під час перевірки виявить орган ФСС з ТВП, страхувальникові уже загрожуватимуть штрафи у розмірі 10% і 50% суми страхових коштів. Також на суми несвоєчасно повернених або повернених не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховують пеню в розмірі 0,1% зазначених сум коштів. Пеню розраховують за кожен день прострочення платежу.

Варто пам’ятати, що за неподання звіту Ф4-ФСС з ТВП посадові особи отримувача коштів несуть адміністративну відповідальність, передбачену статтею 165-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді адмінштрафу в розмірі від 136 до 255 грн., а в разі повторного порушення протягом року — від 170 до 340 грн. Застосовують такий адмінштраф лише до тих підприємств, установ, організацій та фізосіб, які мають найманих працівників. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл