Головбух

Податкова амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів

  • 10 жовтня 2016
  • 1591

Як амортизувати малоцінні необоротні матеріальні активи підприємствам, які застосовують різниці?

У податковому обліку амортизації підлягає вартість основних засобів та інших необоротних та нематеріальних активів.

Податковий кодекс України (ПК) визначає, що амортизація — це систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання.

Стаття 138 ПК, що врегульовує формування різниць, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, не прописує правила амортизації МНМА. Їх лише згадують у групі 11 інших необоротних активів без встановлення мінімального строку корисного використання.

Так само стаття 138 ПК не містить і правил для розрахунку первісної вартості будь-яких необоротних активів.

У такій ситуації не бачимо іншого виходу, як повністю спиратися на правила бухгалтерського обліку. 

Порядок відображення в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності викладені у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку № 7 «Основні засоби», що затверджене наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92 (далі — П(С)БО 7).

Так, основні засоби — це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами:

• основні засоби (земельні ділянки, капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом, будівлі, споруди та передавальні пристрої, машини та обладнання, транспортні засоби, інструменти, прилади, інвентар (меблі), тварини, багаторічні насадження, інші основні засоби);

• інші необоротні матеріальні активи (бібліотечні фонди, МНМА, тимчасові (нетитульні) споруди, природні ресурси, інвентарна тара, предмети прокату, інші необоротні матеріальні активи).

Законодавство передбачає, що підприємства можуть самостійно встановлювати вартісний критерій предметів, які входять до складу МНМА.

Для амортизації МНМА підприємство перевіряє новий об’єкт необоротних активів на дотримання ліміту для визнання основного засобу — 6000 грн. Якщо вартість такого об’єкта менша вказаної суми, то нарахування амортизації відбуватиметься за бухгалтерськими методами з урахуванням всіх прав та обмежень відповідно до пунктів 26, 27 П(С)БО 7. Зокрема, із можливим застосуванням методів 50/50% та 100% амортвідрахувань у першому місяці використання об’єкта.

Наголошуємо, що в пунктах 138.1, 138.2 ПК йдеться про коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, пов’язані з основними засобами та нематеріальними активами. Позаяк МНМА не відноситься до жодного з таких видів необоротних активів, різниці щодо них згідно зі статтею 138 ПК не виникатимуть.

Отже, суми амортвідрахувань МНМА впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток через «бухгалтерський» фінансовий результат та не формуватимуть різниць.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл