Головбух

Несвоєчасні виплати заробітної плати: коли вини підприємства немає

  • 10 жовтня 2016
  • 1706

Дізнаємось, коли на підприємство покладається відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати

Відповідно до Кодексу законів про працю України підприємство зобов’язане здійснювати виплати заробітної плати й усіх сум, які належать працівникові, у день його звільнення.

У випадку невиплати зарплати звільненому працівникові підприємство виплачує йому середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Для покладення на підприємство відповідальності за нездійснення виплати заробітної плати працівнику має бути наявність вини такого підприємства.

Про нарахування компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати читайте в публікації «Відшкодування за невчасну виплату зарплати»

Відсутність фінансово-господарської діяльності або коштів у роботодавця не виключає його вини у невиплаті належних працівнику коштів. Так, не звільняється підприємство і від відповідальності.

Звільнення від відповідальності за порушення строків виплати заробітної плати

Положеннями Цивільного кодексу України передбачено, що особа звільняється від відповідальності за порушення зобов’язань, якщо вона доведе, що таке порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Непереборна сила — це  надзвичайна і невідворотна зовнішня подія, що цілком звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов’язання. Обов’язкові умови — така особа не могла передбачити цю подію або передбачила, але не могла її відвернути, а також ця подія завдала збитків.

Форс-мажорними обставинами є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), та обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

До таких обставин відносяться загроза війни, збройний конфлікт, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація тощо.

Обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) засвідчуються Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами відповідно до Закону України від 02.12.1997 № 671/97-ВР.

ТПП видає сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності.

Стягнення компенсації за несвоєчасні виплати заробітної плати: приклад

Візьмемо приклад із постанови ВСУ від 25.05.2016 № 6-948цс16.

Під час розгляду справи в касаційному порядку суд виходив із того, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасного висновку про наявність вини підприємства у затримці виплати позивачу належних йому при звільненні сум, не давши належної оцінки висновку ТПП.

А цим висновком було засвідчено настання обставин непереборної сили (воєнний конфлікт на території Донецької області та здійснення у зв’язку із цим антитерористичної операції).

Отже, настання обставин непереборної сили, що встановлені висновком ТПП, свідчить про відсутність вини підприємства у затримці виплати заробітної плати позивачу при звільненні. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл