Головбух

Обчислення та нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

  • 7 жовтня 2016
  • 3833

З’ясовуємо особливості нарахування допомоги по вагітності та пологах у 2016 році

Бухгалтер нараховує допомогу по вагітності та пологах на підставі та після видачі листка непрацездатності й наказу про надання відпустки. Така допомога виплачується за весь період відпустки коштом Фонду соціального страхування України відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Сума допомоги по вагітності та пологах 2016 обчислюється за Порядком обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Допомога по вагітності та пологах: формула розрахунку

Декретна допомога обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюють у відсотках середньоденної зарплати залежно від страхового стажу, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.

Приклади розрахунку лікарняних і декретних шукайте в публікації «Обчислення лікарняних і декетних у прикладах»

Застрахованій особі допомога по вагітності та пологах нараховується у розмірі 100% середньої зарплати (доходу). Отже, сума денної виплати в такому випадку дорівнює сумі середньоденної зарплати.

допомога по вагітності та пологах = середньоденна зарплата × кількість календарних днів

Визначення середньоденної зарплати для нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

Середньоденну зарплату обчислюють шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати, на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів у розрахунковому періоді, не рахуючи календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Якщо застрахована особа за останнім основним місцем роботи перебувала у трудових відносинах менше ніж 12 календарних місяців, розрахунковий період для нарахування допомоги по вагітності та пологах визначають за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).

Коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше календарного місяця, розрахунковий період визначають за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.

середньоденна зарплата = зарплата за розрахунковий період, на яку нараховано ЄСВ ÷ кількість календарних днів у розрахунковому періоді, крім не відпрацьованих з поважних причин

Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, середньоденну зарплату за один календарний день визначають шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) або їх частини на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

середньоденна зарплата = посадовий оклад/його частина ÷ 30,44 к. дн.

Під час обчислення середньоденної зарплати для нарахування допомоги по вагітності та пологах беруть до уваги лише ту зарплату, на яку нараховано ЄСВ. До цієї зарплати також не включають суми:

• оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності;

• допомоги по тимчасовій непрацездатності;

• допомоги по вагітності та пологах;

• виплат (премії, відпускні тощо), нарахованих у місяці, що його вилучено з розрахункового періоду.

Визначення кількості календарних днів для нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

Кількість календарних днів декретної відпустки зазначають у наказі про її надання. Тривалість такої відпустки для встановлення суми допомоги по вагітності та пологах обчислюють із дня її надання, зазначеного у наказі, до останнього дня тимчасової непрацездатності, записаного у листку непрацездатності (включно).

Якщо працівниця вирішить відтермінувати початок декретної відпустки на пізнішу дату, разом із листком непрацездатності вона має подати заяву на ім’я керівника підприємства, у якій зазначити бажану дату початку відпустки.

Тривалість декретної відпустки для різних категорій застрахованих осіб

Обчислення та нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

До кількості календарних днів у розрахунковому періоді не включають календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин.

У разі нарахування допомоги по вагітності та пологах особі з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та інших осіб,які отримують грошове забезпечення, з розрахункового періоду не вилучають календарні дні:

• тимчасової непрацездатності;

• відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Обмеження суми допомоги по вагітності та пологах 2016

Законодавством установлено мінімальний та максимальний розміри допомоги по вагітності та пологах, а також мінімальний і максимальний розміри середньоденної зарплати для обчислення й нарахування допомоги по вагітності та пологах.

Обмеження середньоденної зарплати і допомоги по вагітності та пологах для осіб зі страховим стажем менше за шість місяців

Обчислення та нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

Обмеження середньоденної зарплати і допомоги по вагітності та пологах для осіб зі страховим стажем більше шести місяців

Обчислення та нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл