text
Головбух

Оподаткування заборгованості нерезидента-банкрута

  • 6 жовтня 2016
  • 226

Як відповідно до Податкового кодексу здійснюється оподаткування заборгованості нерезидента, визнаного банкрутом?

На підставі первинних документів, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, регістрів бухгалтерського обліку та фінансової звітності платники ведуть облік доходів і витрат.

Безнадійна дебіторська заборгованість

Інформацію про дебіторську заборгованість у бухгалтерському обліку й фінансовій звітності вони відображають відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Мінфіну від 08.10.1999 № 237 (далі — П(С)БО № 10).

Безнадійна дебіторська заборгованість — це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є ризик неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.

Також П(С)БО № 10 визначає, що поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником, є сумнівним боргом.

Якщо, до прикладу, є імовірність погашення нерезидентом заборгованості за неповернутим авансом, підстав для визнання такого боргу безнадійним немає. У такому разі заборгованість нерезидента класифікується як сумнівна до моменту повного погашення боргу за наслідками провадження у справі.

Дебіторська заборгованість нерезидента з курсовими різницями

Як у бухгалтерському обліку формується інформація про операції в іноземній валюті та відображення показників статей фінансової звітності господарських одиниць за межами України — визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 21 «Вплив змін валютних курсів», затверджене наказом Мінфіну від 10.08.2000 № 193.

Заборгованість нерезидента за неповернутим авансом є монетарною статтею.

Монетарні статті — це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій сумі грошей або їх еквівалентів.

Курсові різниці за монетарними статтями в іноземній валюті визначаються на дату балансу та на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Відображення курсових різниць від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність проводиться у складі інших операційних доходів (витрат).

Отже, з моменту визнання заборгованості монетарною (на підставі листа підприємства з вимогою про повернення авансу та/або згідно з умовами договору щодо його розірвання) така заборгованість має перераховуватись на дату балансу.

Списання дебіторської заборгованості нерезидента

Згідно з пунктом 11 П(С)БО № 10 виключенню з активів підлягає безнадійна дебіторська заборгованість, яка списується з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. За недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість формує інші операційні витрати.

Отже, відображати дебіторську заборгованість або її частину у складі витрат можна лише після перекласифікації сумнівної заборгованості або її частини до безнадійної. Підставою для цього є рішення арбітражного суду щодо відмови у задоволенні вимог кредитора (повного або часткового), заключення мирової угоди.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та читайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль