Оподаткування заборгованості нерезидента-банкрута

172
Як відповідно до Податкового кодексу здійснюється оподаткування заборгованості нерезидента, визнаного банкрутом?

На підставі первинних документів, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, регістрів бухгалтерського обліку та фінансової звітності платники ведуть облік доходів і витрат.

Безнадійна дебіторська заборгованість

Інформацію про дебіторську заборгованість у бухгалтерському обліку й фінансовій звітності вони відображають відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Мінфіну від 08.10.1999 № 237 (далі — П(С)БО № 10).

Безнадійна дебіторська заборгованість — це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є ризик неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.

Також П(С)БО № 10 визначає, що поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником, є сумнівним боргом.

Якщо, до прикладу, є імовірність погашення нерезидентом заборгованості за неповернутим авансом, підстав для визнання такого боргу безнадійним немає. У такому разі заборгованість нерезидента класифікується як сумнівна до моменту повного погашення боргу за наслідками провадження у справі.

Дебіторська заборгованість нерезидента з курсовими різницями

Як у бухгалтерському обліку формується інформація про операції в іноземній валюті та відображення показників статей фінансової звітності господарських одиниць за межами України — визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 21 «Вплив змін валютних курсів», затверджене наказом Мінфіну від 10.08.2000 № 193.

Заборгованість нерезидента за неповернутим авансом є монетарною статтею.

Монетарні статті — це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій сумі грошей або їх еквівалентів.

Курсові різниці за монетарними статтями в іноземній валюті визначаються на дату балансу та на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Відображення курсових різниць від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність проводиться у складі інших операційних доходів (витрат).

Отже, з моменту визнання заборгованості монетарною (на підставі листа підприємства з вимогою про повернення авансу та/або згідно з умовами договору щодо його розірвання) така заборгованість має перераховуватись на дату балансу.

Списання дебіторської заборгованості нерезидента

Згідно з пунктом 11 П(С)БО № 10 виключенню з активів підлягає безнадійна дебіторська заборгованість, яка списується з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. За недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість формує інші операційні витрати.

Отже, відображати дебіторську заборгованість або її частину у складі витрат можна лише після перекласифікації сумнівної заборгованості або її частини до безнадійної. Підставою для цього є рішення арбітражного суду щодо відмови у задоволенні вимог кредитора (повного або часткового), заключення мирової угоди.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль