Щодо підтвердження заявленого до відшкодування ПДВ, яке виникло внаслідок перерахунку частки оподатковуваних операцій

23

ПРОБЛЕМА

Як підтвердити ревізору, що заявлена до відшкодування сума ПДВ фактично оплачена постачальникам у попередніх звітних періодах року, якщо перевірка охоплює 2 місяці, а оплата проводилась і в інших періодах (місяцях)?

РІШЕННЯ

Відповідно до пункту 199.4 Податкового кодексу України (ПК) платник ПДВ за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (далі — перерахунок).

Роз’яснення щодо окремих питань пропорційного віднесення сум податку до податкового кредиту у разі використання придбаних та/або виготовлених товарів/послуг, необоротних активів частково в оподатковуваних операціях, а частково — ні, містяться в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС України від 16.02.2012 № 129.

Внимание

Так, при проведенні перерахунку враховуються відповідні дані декларацій за податкові періоди року, за яким проводиться перерахунок, та уточнюючих розрахунків, поданих протягом такого року. Зазначений перерахунок здійснюється у таблиці 2 додатка 7 декларації з ПДВ за останній податковий період року (п. 199.5 ПК) і результати його (значення колонки 10) із протилежним знаком відображаються у рядку 16.4 такої декларації.

Тобто, якщо перерахована сума податкового кредиту є більшою за вже отриману, платник має право збільшити свій податковий кредит, і рядок 16.4 декларації з ПДВ за грудень заповнюється зі знаком «+», і навпаки. Подавати уточнюючий розрахунок при цьому не потрібно.

Крім того, якщо платник ПДВ за підсумками календарного року здійснює перерахунок податкового кредиту, то у звітному періоді, в якому проведено такий перерахунок, на суму зменшеного (збільшеного) податкового кредиту він має відкоригувати витрати на придбання товарів, що враховувались при визначенні податку на прибуток згідно з вимогами підпункту 139.1.6 ПК.

У даному випадку в результаті збільшення податкового кредиту в декларації про прибуток за четвертий квартал слід зменшити суму витрат. Згідно з наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872 зменшення розміру витрат відображається в рядку 06.4.28 «Перерахунок витрат у разі зміни суми компенсації вартості товарів (робіт, послуг) (+, –)» додатка ІВ «Інші витрати звичайної діяльності та інші операційні витрати» до декларації.

У випадку, коли результат перерахунку вплинув на від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту, платник ПДВ має право на отримання бюджетного відшкодування за наступних умов:

  • якщо він зареєстрований платником ПДВ більше року;

  • якщо протягом останніх 12-ти календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій перевищують заявлену суму бюджетного відшкодування (п. 200.5 ПК).

Як правило, заявлена до відшкодування на рахунок платника сума ПДВ підлягає підтвердженню шляхом проведення податковим органом протягом 30 календарних днів камеральної перевірки заявлених у декларації даних (п. 200.10 ПК).

Якщо при проведенні камеральної перевірки виникають підстави, які дають право податковому органу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника ПДВ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку, на таку перевірку відводиться також 30 календарних днів (п. 200.11 ПК). Перелік таких підстав затверджено постановою КМУ від 27.12.2010 №1238.

Слід зауважити, що даний перелік не містить умови, що заявлена до відшкодування на рахунок платника сума ПДВ, яка виникла в результаті перерахунку податкового кредиту (передбаченого пунктом 199.4 ПК), підлягає документальній позаплановій виїзній перевірці.

Важно

Враховуючи вищезазначене, підтвердити правомірність заявленого до відшкодування ПДВ за результатами перерахунку податкового кредиту у грудні лише камеральною перевіркою не можна, оскільки такий перерахунок охоплює весь календарний рік та впливає на розмір задекларованих раніше витрат.

У даному випадку слід бути готовим до проведення документальної позапланової виїзної перевірки за весь рік або, якщо податковий орган вважатиме за потрібне включити підприємство до плану-графіка проведення планової перевірка, то можливе проведення планової перевірки господарської діяльності підприємства. Перелік документів, які платник має надати для перевірки, визначено статтею 85 ПК.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль