Головбух

Бізнесу про небезпечні нюанси мораторію на податкові перевірки

  • 1 грудня 2015
  • 44

ПРОБЛЕМА

На 2015–2016 рік уведено мораторій на податкові перевірки. За винятком перевірок щодо, зокрема нарахування ЄСВ, ПДФО, РРО, відшкодування ПДВ тощо. Чи означає це те, що податкова, прийшовши на перевірку до підприємств (підприємців) з оборотами до 20 млн. грн. може перевіряти лише ті операції, які є винятком і не вправі перевіряти нарахування та сплату єдиного податку, податку на прибуток тощо? Та чи підпадає під термін «відшкодування ПДВ» у плані винятку для мораторію на перевірки — від’ємне значення по ПДВ у декларації, яке не заявляється до бюджетного відшкодування?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб — підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України (КПК). Це обмеження не поширюється:

  • на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування ПДВ. Це виключення стосується суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари;

  • з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій. Таке виключення стосується платників єдиного податку другої і третьої (фізичних осіб — підприємців) груп, окрім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі. Але за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПК).

Отже, певна категорія платників усе ж таки не зможе скористатися вказаним мораторієм на перевірки з 01.01.2015 із визначеного кола питань. А саме: з питань наявності ліцензій, сплати ПДФО, ЄСВ, відшкодування ПДВ. Починаючи з 01.07.2015, цю прерогативу втратить й інша категорія платників, зокрема, з питань дотримання порядку застосування РРО.

Наведені винятки з питань, на які вводиться мораторій, більше стосуються результатів перевірки, ніж самого процесу. Це означає, що обмежити податківців під час здійснення перевірки з питань, які складають виключення, у доступі до документів досить складно. Наприклад, перевіряючи заявлені до відшкодування суми ПДВ, податківці перевірятимуть увесь податковий кредит і всі податкові зобов’язання податкового періоду, за результатами якого заявлено таке відшкодування. Проте у висновках перевірки вони не зможуть відобразити питання, щодо яких уведено мораторій на перевірки.

Внимание

Винятки з питань, на які вводиться мораторій, більше стосуються результатів перевірки, ніж самого процесу

Платнику податків, якого перевіряють із питань, що становлять виключення, слід бути уважним! Зокрема, щоб обмежити податківців у перевірці документів, які не можуть мати відношення до питання перевірки. Так, при перевірці питань дотримання порядку застосування РРО ніяк не можуть досліджуватися (перевірятися) податкові накладні, отримані від контрагентів, або відомості з нарахування зарплати. Проте, якщо податківці за результатами перевірки відобразять порушення податкового законодавства, які підпадають під дію мораторію, слід оскаржувати дії податківців шляхом звернення до адміністративного суду з позовом про визнання неправомірними дій податкового інспектора.

Слід зважити й на те, що, якщо податковий інспектор під час перевірки дозволених мораторієм питань, установить порушення податкового законодавства, що стосується питань, перевіряти які мораторій забороняє, то ніхто не зможе завадити йому відобразити таке порушення не в результатах перевірки, а десь усередині акту, мимохідь. Такий акт цілком імовірно, потрапить до податкової міліції, а та вже відповідно до статті 214 КПК унесе відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочне розслідування.

Тож, допускаючи податківців до перевірки з «дозволених» питань варто бути пильним щодо того, що саме перевіряють податківці і що саме вони пишуть в акті.

Олександр Єфімов,
керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл