Як перекрити залишками від’ємного значення поточні зобов’язання з ПДВ

53

ПРОБЛЕМА

За березень-квітень 2015 року виникло податкове зобов’язання з ПДВ. Чи можна не сплачувати суму ПДВ, а погасити від’ємним значенням, яке виникло до 01.02.2015? Коли можна скористатися цим від’ємним значенням (без збільшення реєстраційної суми) в рахунок податкових зобов’язань?

РІШЕННЯ

За рішенням платника суми від’ємного значення ПДВ, які виникли до 01.02.2015, можуть збільшити розмір суми ПДВ, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, із одночасним збільшенням суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, в якому було здійснено таке збільшення (пп. «а» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК).

Облік залишків від’ємного значення ПДВ, які виникли до 01.02.2015

Вказані суми залишків, непогашені станом на 01.02.2015, обліковуються в додатку 2 до декларації з ПДВ до їх повного погашення згідно з вимогами, встановленими у розділі ІX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13). Детальне роз’яснення з прикладом заповнення окремих граф таблиці 2 надано ДФС у листі від 06.03.2015 № 7796/7/99-99-19-03-02-17.

Починаючи зі звітного періоду лютий 2015 (І квартал) 2015 року, суми від’ємного значення ПДВ попередніх податкових періодів, що обліковуються в додатку 2, відображаються в розділі IV декларації. Перенесення їх до розділу ІІІ декларації можливе за умови збільшення реєстраційної суми ПДВ.

Ураховуючи зазначене, платник ПДВ може скористатися залишками від’ємного значення ПДВ, що виникли до 01.02.2015, у рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ за березень-квітень, за умови правильного декларування цих сум.

Відповідне рішення платник ПДВ відображає в заяві в додатку 2 до декларації з ПДВ.

У цій ситуації при поданні декларації за лютий потрібно було заповнити в додатку 2 перед таблицею 1 поле «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу просимо згідно з підпунктом «а» на суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі…» і вказати суму, яку вирішили спрямувати для збільшення реєстраційної суми.

При цьому зазначена сума у графі 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за лютий не вказується, а переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за березень.

У декларації за березень значення графи 7 таблиці 1 додатка 2 переноситься до рядка 27 розділу ІV декларації та, відповідно, до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації. У такому разі заповнення рядка 20.2 дає можливість повністю чи частково погасити податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у рядку 18 розділу ІІІ декларації за березень.

Так само підлягають погашенню податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у декларації за квітень.

Отже, без збільшення реєстраційної суми скористатись залишком від’ємного значення ПДВ, що виникло до 01.02.2015, в рахунок погашення поточних податкових зобов’язань з ПДВ, не можна. Інакше цей залишок відображатиметься у графі 6 таблиці 1 додатка 2 та у рядку 26 розділу ІV декларації. А з рядка 26 він не потрапить до розділу ІІІ декларації.

Як сплатити ПДВ у разі, якщо не вдалось скористатися від’ємним залишком

У такому разі задекларовані податкові зобов’язання з ПДВ за березень та квітень платник мав сплатити самостійно.

Нагадаємо, що, починаючи зі звітного періоду лютий (І квартал) 2015 року, сплата ПДВ до бюджету проводиться з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569.

Звітні періоди березень та квітень відносяться до перехідного періоду (з 01.02.2015 до 01.07.2015), коли реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою ПДВ. Тому для сплати ПДВ до бюджету платник мав своєчасно (не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов’язань!) поповнити електронний ПДВ-рахунок в межах суми податкових зобов’язань, задекларованих ним до сплати в бюджет за відповідні звітні періоди: за березень — не пізніше 30.04.2015, за квітень — не пізніше 29.05.2015.

Внимание

У разі, якщо платник до цього часу не сплатив податкові зобов’язання з ПДВ за ці періоди, в інтегрованій картці платника ПДВ рахується недоїмка, яку варто погасити якомога скоріше. Адже за несвоєчасну сплату ПДВ застосовуються штрафні санкції та пеня відповідно до статей 126 та 129 ПК. І чим більший строк затримки сплати, тим більшими будуть суми санкцій. При цьому штрафні санкції і пеня сплачуються до бюджету з поточного банківського рахунку платника, а не з ПДВ-рахунку в системі електронного адміністрування.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль