Як перекрити залишками від’ємного значення поточні зобов’язання з ПДВ

42

ПРОБЛЕМА

За березень-квітень 2015 року виникло податкове зобов’язання з ПДВ. Чи можна не сплачувати суму ПДВ, а погасити від’ємним значенням, яке виникло до 01.02.2015? Коли можна скористатися цим від’ємним значенням (без збільшення реєстраційної суми) в рахунок податкових зобов’язань?

РІШЕННЯ

За рішенням платника суми від’ємного значення ПДВ, які виникли до 01.02.2015, можуть збільшити розмір суми ПДВ, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, із одночасним збільшенням суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, в якому було здійснено таке збільшення (пп. «а» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК).

Облік залишків від’ємного значення ПДВ, які виникли до 01.02.2015

Вказані суми залишків, непогашені станом на 01.02.2015, обліковуються в додатку 2 до декларації з ПДВ до їх повного погашення згідно з вимогами, встановленими у розділі ІX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13). Детальне роз’яснення з прикладом заповнення окремих граф таблиці 2 надано ДФС у листі від 06.03.2015 № 7796/7/99-99-19-03-02-17.

Починаючи зі звітного періоду лютий 2015 (І квартал) 2015 року, суми від’ємного значення ПДВ попередніх податкових періодів, що обліковуються в додатку 2, відображаються в розділі IV декларації. Перенесення їх до розділу ІІІ декларації можливе за умови збільшення реєстраційної суми ПДВ.

Ураховуючи зазначене, платник ПДВ може скористатися залишками від’ємного значення ПДВ, що виникли до 01.02.2015, у рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ за березень-квітень, за умови правильного декларування цих сум.

Відповідне рішення платник ПДВ відображає в заяві в додатку 2 до декларації з ПДВ.

У цій ситуації при поданні декларації за лютий потрібно було заповнити в додатку 2 перед таблицею 1 поле «Відповідно до пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу просимо згідно з підпунктом «а» на суму залишку від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі…» і вказати суму, яку вирішили спрямувати для збільшення реєстраційної суми.

При цьому зазначена сума у графі 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за лютий не вказується, а переноситься до графи 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за березень.

У декларації за березень значення графи 7 таблиці 1 додатка 2 переноситься до рядка 27 розділу ІV декларації та, відповідно, до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації. У такому разі заповнення рядка 20.2 дає можливість повністю чи частково погасити податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у рядку 18 розділу ІІІ декларації за березень.

Так само підлягають погашенню податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у декларації за квітень.

Отже, без збільшення реєстраційної суми скористатись залишком від’ємного значення ПДВ, що виникло до 01.02.2015, в рахунок погашення поточних податкових зобов’язань з ПДВ, не можна. Інакше цей залишок відображатиметься у графі 6 таблиці 1 додатка 2 та у рядку 26 розділу ІV декларації. А з рядка 26 він не потрапить до розділу ІІІ декларації.

Як сплатити ПДВ у разі, якщо не вдалось скористатися від’ємним залишком

У такому разі задекларовані податкові зобов’язання з ПДВ за березень та квітень платник мав сплатити самостійно.

Нагадаємо, що, починаючи зі звітного періоду лютий (І квартал) 2015 року, сплата ПДВ до бюджету проводиться з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569.

Звітні періоди березень та квітень відносяться до перехідного періоду (з 01.02.2015 до 01.07.2015), коли реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою ПДВ. Тому для сплати ПДВ до бюджету платник мав своєчасно (не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов’язань!) поповнити електронний ПДВ-рахунок в межах суми податкових зобов’язань, задекларованих ним до сплати в бюджет за відповідні звітні періоди: за березень — не пізніше 30.04.2015, за квітень — не пізніше 29.05.2015.

Внимание

У разі, якщо платник до цього часу не сплатив податкові зобов’язання з ПДВ за ці періоди, в інтегрованій картці платника ПДВ рахується недоїмка, яку варто погасити якомога скоріше. Адже за несвоєчасну сплату ПДВ застосовуються штрафні санкції та пеня відповідно до статей 126 та 129 ПК. І чим більший строк затримки сплати, тим більшими будуть суми санкцій. При цьому штрафні санкції і пеня сплачуються до бюджету з поточного банківського рахунку платника, а не з ПДВ-рахунку в системі електронного адміністрування.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль