Відповідальність за невідображення витрат у декларації про прибуток

22

ПРОБЛЕМА

Підприємство має задекларований та підтверджений до відшкодування ПДВ, проте держава ці кошти не повертає. Керівництво фіскальної служби порадило підприємству задекларувати за 2014 рік прибутки, щоб отримувати ПДВ в автоматичному режимі. Але завод наразі є збитковим. Яку відповідальність понесе підприємство, виконавши таку рекомендацію задля ймовірності відшкодування ПДВ: задекларує прибуток, а згодом відкоригує його через уточнення протягом 1095 днів?

РІШЕННЯ

Згідно зі статтею 109 Податкового кодексу України (ПК) податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПК та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену ПК та іншими законами України.

Отже, для виникнення відповідальності необхідним є вчинення правопорушення, тобто протиправного діяння, тобто дії, яка суперечить законодавству. Тож для відповіді на запитання щодо відповідальності необхідно визначитися, чи є протиправною дія платника податку, який задекларував прибуток, там, де його насправді немає. Наприклад, внаслідок втрати документів, що підтверджують витрати.

Відповідно до статті 134 ПКоб’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135, 136,137 ПК, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 ПК, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 ПК.

Отже, шляхом відображення не усіх витрат звітного періоду можна отримати позитивний об’єкт оподаткування у звітному періоді та задекларувати прибуток.

Відповідно до підпункту 138.11 ПК до витрат звітного періоду належать суми витрат, не віднесені до складу витрат минулих звітних податкових періодів у зв’язку з втратою, знищенням або псуванням документів, що підтверджують здійснення витрат, та підтверджених такими документами у звітному податковому періоді. Йдеться також про суми витрат, не враховані в минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок та виявлені у звітному податковому періоді в розрахунку податкового зобов’язання. Зазначені витрати, здійснені в минулі звітні роки, відображаються у складі інших витрат звітного періоду, а ті, які здійснені у звітному податковому році, — у складі витрат відповідної групи (собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат тощо).

Отже, якщо «втрачено» документи, що підтверджують витрати звітного періоду, слід попросити контрагента продублювати вказані первинні документи у наступному звітному періоді. У цьому разі витрати, підтвердженні такими документами повинні бути віднесені до витрат наступного звітного періоду, тобто того періоду, у якому отримані дублікати «втрачених» первинних документів.

Такі дії відповідають нормам чинного ПК, прямо ними передбачені, тобто є правомірними. Відповідальність встановлюється за вчинення протиправних дій. Правомірні дії відповідальності за собою не тягнуть.

Олександр Єфімов,
Керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль