text
Головбух

Відповідальність за невідображення витрат у декларації про прибуток

  • 1 грудня 2014
  • 31

ПРОБЛЕМА

Підприємство має задекларований та підтверджений до відшкодування ПДВ, проте держава ці кошти не повертає. Керівництво фіскальної служби порадило підприємству задекларувати за 2014 рік прибутки, щоб отримувати ПДВ в автоматичному режимі. Але завод наразі є збитковим. Яку відповідальність понесе підприємство, виконавши таку рекомендацію задля ймовірності відшкодування ПДВ: задекларує прибуток, а згодом відкоригує його через уточнення протягом 1095 днів?

РІШЕННЯ

Згідно зі статтею 109 Податкового кодексу України (ПК) податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПК та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену ПК та іншими законами України.

Отже, для виникнення відповідальності необхідним є вчинення правопорушення, тобто протиправного діяння, тобто дії, яка суперечить законодавству. Тож для відповіді на запитання щодо відповідальності необхідно визначитися, чи є протиправною дія платника податку, який задекларував прибуток, там, де його насправді немає. Наприклад, внаслідок втрати документів, що підтверджують витрати.

Відповідно до статті 134 ПКоб’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135, 136,137 ПК, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 ПК, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 ПК.

Отже, шляхом відображення не усіх витрат звітного періоду можна отримати позитивний об’єкт оподаткування у звітному періоді та задекларувати прибуток.

Відповідно до підпункту 138.11 ПК до витрат звітного періоду належать суми витрат, не віднесені до складу витрат минулих звітних податкових періодів у зв’язку з втратою, знищенням або псуванням документів, що підтверджують здійснення витрат, та підтверджених такими документами у звітному податковому періоді. Йдеться також про суми витрат, не враховані в минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок та виявлені у звітному податковому періоді в розрахунку податкового зобов’язання. Зазначені витрати, здійснені в минулі звітні роки, відображаються у складі інших витрат звітного періоду, а ті, які здійснені у звітному податковому році, — у складі витрат відповідної групи (собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат тощо).

Отже, якщо «втрачено» документи, що підтверджують витрати звітного періоду, слід попросити контрагента продублювати вказані первинні документи у наступному звітному періоді. У цьому разі витрати, підтвердженні такими документами повинні бути віднесені до витрат наступного звітного періоду, тобто того періоду, у якому отримані дублікати «втрачених» первинних документів.

Такі дії відповідають нормам чинного ПК, прямо ними передбачені, тобто є правомірними. Відповідальність встановлюється за вчинення протиправних дій. Правомірні дії відповідальності за собою не тягнуть.

Олександр Єфімов,
Керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл