Головбух

Податковий кредит з ПДВ: уточнююча чи поточна декларація

  • 28 червня 2015
  • 41

ПРОБЛЕМА

Як включити до податкового кредиту суми ПДВ по своєчасно зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за лютий 2015 року: шляхом подання уточнюючої декларації за лютий чи відобразити їх у декларації за березень 2015 року?

РІШЕННЯ

За правилом, встановленим у пункті 198.6 Податкового кодексу України (ПК), податкові накладні, складені з 01.01.2015 та своєчасно зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання.

Водночас податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничного терміну їх реєстрації (15 календарних днів), але не більше ніж 180 календарних днів з дати їх складання, належать до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому податкову накладну зареєстровано в ЄРПН.

Тобто якщо податкову накладну складено в останній день лютого (27.02.2015), а зареєстровано у 15-денний термін (наприклад, 13.03.2015), підприємство цілком встигає врахувати суму ПДВ за такою податковою накладною у складі податкового кредиту в декларації за лютий (граничний строк подання — 20.03.2015).

Оскільки підприємство цього не зробило, передусім потрібно вияснити, з яких причин не було враховано податкові накладні у складі податкового кредиту в декларації за лютий: помилково чи отримано несвоєчасно.

Виправлення власної помилки

Якщо платник ПДВ отримав податкові накладні своєчасно, але з певних причин не включив суми ПДВ за ними до податкового кредиту за лютий, у такому разі діє правило самостійного виявлення та виправлення помилок.

Порядок самостійного виправлення помилок визначено статтею 50 ПК та розділом VI Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу МФУ від 23.01.2015 № 13).

У такому разі платник ПДВ має подати до податкового органу Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі — уточнюючий розрахунок).

В уточнюючому розрахунку з ПДВ ставиться позначка:

  • «абз. 4 п. 50.1 ст. 50 Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ є самостійним документом. У разі заниження податкового зобов’язання згідно з підпунктом «а» пункту 50.1 ПК сплачується штраф в розмірі 3%;

  • «абз. 5 п. 50.1 ст. 50 Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ подається як додаток до декларації з ПДВ. У разі заниження податкового зобов’язання згідно з підпунктом «б» пункту 50.1 ПК сплачується штраф в розмірі 5%;

  • «підрозд. 9-2 розд. XX Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ подається з метою застосування процедури податкового компромісу.

Оскільки неврахування сум ПДВ у декларації за лютий в цьому випадку не призвело до заниження податкового зобов’язання з ПДВ, при поданні уточнюючого розрахунку нараховувати та сплачувати штраф (3% чи 5%) не потрібно.

Податкові накладні отримано несвоєчасно

Окремих вимог щодо врахування у податковому кредиті сум ПДВ за податковими накладними, отриманими із запізненням, чинне законодавство не містить.

Як було зазначено, своєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні, включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання, а несвоєчасно зареєстровані — до складу податкового кредиту за звітний податковий період, в якому вони були зареєстровані в ЄРПН.

Однак могло статися так, що покупець отримав своєчасно зареєстровану електронну податкову накладну від продавця або повідомлення з ЄРПН про реєстрацію податкових накладних після закінчення граничного строку подання декларації з ПДВ за лютий з технічних чи інших об’єктивних причин. У цьому разі покупець, щоб не допустити завищення податкового кредиту звітного періоду, міг чекати документального підтвердження факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Такий випадок не вважається самостійно виявленою помилкою. Тому, на нашу думку, у цій ситуації суми ПДВ можна включити до податкового кредиту того звітного періоду, в якому були отримані зареєстровані податкові накладні або повідомлення з ЄРПН про їх реєстрацію (у цьому випадку — у декларації з ПДВ за березень).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл