text
Головбух

Податковий кредит з ПДВ: уточнююча чи поточна декларація

  • 28 червня 2015
  • 41

ПРОБЛЕМА

Як включити до податкового кредиту суми ПДВ по своєчасно зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних за лютий 2015 року: шляхом подання уточнюючої декларації за лютий чи відобразити їх у декларації за березень 2015 року?

РІШЕННЯ

За правилом, встановленим у пункті 198.6 Податкового кодексу України (ПК), податкові накладні, складені з 01.01.2015 та своєчасно зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання.

Водночас податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничного терміну їх реєстрації (15 календарних днів), але не більше ніж 180 календарних днів з дати їх складання, належать до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому податкову накладну зареєстровано в ЄРПН.

Тобто якщо податкову накладну складено в останній день лютого (27.02.2015), а зареєстровано у 15-денний термін (наприклад, 13.03.2015), підприємство цілком встигає врахувати суму ПДВ за такою податковою накладною у складі податкового кредиту в декларації за лютий (граничний строк подання — 20.03.2015).

Оскільки підприємство цього не зробило, передусім потрібно вияснити, з яких причин не було враховано податкові накладні у складі податкового кредиту в декларації за лютий: помилково чи отримано несвоєчасно.

Виправлення власної помилки

Якщо платник ПДВ отримав податкові накладні своєчасно, але з певних причин не включив суми ПДВ за ними до податкового кредиту за лютий, у такому разі діє правило самостійного виявлення та виправлення помилок.

Порядок самостійного виправлення помилок визначено статтею 50 ПК та розділом VI Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу МФУ від 23.01.2015 № 13).

У такому разі платник ПДВ має подати до податкового органу Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі — уточнюючий розрахунок).

В уточнюючому розрахунку з ПДВ ставиться позначка:

  • «абз. 4 п. 50.1 ст. 50 Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ є самостійним документом. У разі заниження податкового зобов’язання згідно з підпунктом «а» пункту 50.1 ПК сплачується штраф в розмірі 3%;

  • «абз. 5 п. 50.1 ст. 50 Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ подається як додаток до декларації з ПДВ. У разі заниження податкового зобов’язання згідно з підпунктом «б» пункту 50.1 ПК сплачується штраф в розмірі 5%;

  • «підрозд. 9-2 розд. XX Кодексу» — якщо уточнюючий розрахунок з ПДВ подається з метою застосування процедури податкового компромісу.

Оскільки неврахування сум ПДВ у декларації за лютий в цьому випадку не призвело до заниження податкового зобов’язання з ПДВ, при поданні уточнюючого розрахунку нараховувати та сплачувати штраф (3% чи 5%) не потрібно.

Податкові накладні отримано несвоєчасно

Окремих вимог щодо врахування у податковому кредиті сум ПДВ за податковими накладними, отриманими із запізненням, чинне законодавство не містить.

Як було зазначено, своєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні, включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання, а несвоєчасно зареєстровані — до складу податкового кредиту за звітний податковий період, в якому вони були зареєстровані в ЄРПН.

Однак могло статися так, що покупець отримав своєчасно зареєстровану електронну податкову накладну від продавця або повідомлення з ЄРПН про реєстрацію податкових накладних після закінчення граничного строку подання декларації з ПДВ за лютий з технічних чи інших об’єктивних причин. У цьому разі покупець, щоб не допустити завищення податкового кредиту звітного періоду, міг чекати документального підтвердження факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Такий випадок не вважається самостійно виявленою помилкою. Тому, на нашу думку, у цій ситуації суми ПДВ можна включити до податкового кредиту того звітного періоду, в якому були отримані зареєстровані податкові накладні або повідомлення з ЄРПН про їх реєстрацію (у цьому випадку — у декларації з ПДВ за березень).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль