Піврічна звітність з податку на прибуток

25

ПРОБЛЕМА

Здебільшого платники податку на прибуток подаватимуть звітність за підсумками року. Та, як відомо, у кожного правила є свої винятки. Тож на них і зосередимо вашу увагу.

РІШЕННЯ

Із 01.01.2015 пункт 57.1 Податкового кодексу України (ПК), який визначає строки звітування з податку на прибуток, викладено у новій редакції. Для більшості платників податку на прибуток, як і було раніше, передбачено річний період звітування. До того ж однозначно обумовлено єдиний виняток, коли підприємству доведеться відзвітувати не за загальними правилами.

Виняток стосується тих платників податку на прибуток, які за підсумками 2014 року не отримали прибутку або отримали збиток і відповідно не нараховували податкові зобов’язання та не мали базового показника для визначення щомісячних авансових внесків у 2015 році, однак за підсумками І кварталу 2015 року отримали прибуток. Окремо звернемо увагу, що тут йдеться про підприємства, які не мали в минулому році податкових зобов’язань та водночас не могли розрахувати базовий показник для визначення щомісячних авансових внесків. Тобто це ті підприємства, які отримали за підсумками 2014 року більше 10 млн. грн. доходу, однак на заваді їх обов’язку сплати щомісячних авансових внесків в наступному році стала відсутність об’єкта оподаткування податком на прибуток (п. 57.1, п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

Тож платники податку на прибуток, які здійснили своєрідний камбек зі збитків у прибуток, зобов’язані подати податкову декларацію за І півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік. Для таких підприємств передбачено такі граничні терміни звітування з податку на прибуток:

півріччя 2015 року — 10 серпня 2015 року;

три квартали 2015 року — 9 листопада 2015 року;

звітний 2015 рік — 9 лютого 2016 року.

Відповідно граничними термінами сплати податку на прибуток будуть:

півріччя 2015 року — 19 серпня 2015 року;

три квартали 2015 року — 19 листопада 2015 року;

звітний 2015 рік — 19 лютого 2016 року (пп. 49.18.2, п. 49.20 ПК).

Додамо, що платникам податку на прибуток, які відповідають наведеним критеріям, доведеться подати податкову декларацію за півріччя 2015 року навіть у тому випадку, якщо за І квартал підприємство отримало прибуток, однак за півріччя все ж виявилося збитковим. Позаяк цього вимагає пункт 57.1 ПК та не обумовлює винятку для такої ситуації.

Нагадаємо, що платники податку на прибуток з річним податковим періодом звітуватимуть до 01.06.2016.

Застосування різниць

У 2015 році законотворці кардинально змінили принцип розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. Його визначають орієнтуючись на фінансовий результат (прибуток або збиток), розрахований за нормами П(С)БО або МСФЗ, та коригують на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК.

Платник податку на прибуток, який отримав менше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу за останній річний звітний (податковий) період має право не коригувати фінансовий результат на усі різниці не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Для цього йому потрібно повідомити контролюючий орган про незастосування різниць у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік у такій безперервній сукупності років (пп. 134.1.1 ПК).

Внимание

Рішення про незастосування різниць зазначають у річній звітності з податку на прибуток.

У загальному випадку податковим (звітним) періодом для платника податку на прибуток є календарний рік, який починається з першого календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року (п. 137.4 ПК).

Як бачимо, норми ПК багаторазово наголошують про зазначення рішення щодо незастосування різниць у річній податковій декларації з податку прибуток. Тож виникають два закономірні питання:

  • чи застосовувати різниці при розрахунку прибутку за І квартал, який визначає обов’язок звітування за півріччя 2015 року?

  • чи використовувати різниці при розрахунку об’єкта оподаткування за півріччя 2015 року?

Ствердна відповідь на будь-яке з таких питань для всіх «піврічних» платників податку на прибуток була б вкрай несправедливою, однак зважаючи на чинні норми ПК, на жаль, логічною. Тож очікуємо з цього приводу роз’яснень від ДФС або відповідних законодавчих змін.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Не піймайтеся на штрафи: коригуйте відпускні правильно
Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

і я інформуватиму вас про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

Наталія Будніченко, головний редактор порталу «Головбух»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль