Головбух

Виправляємо помилку в декларації з ПДВ

  • 1 грудня 2014
  • 27

ПРОБЛЕМА

Бухгалтер підприємства включив до податкового кредиту в двох різних звітних періодах одну й ту ж податкову накладну. Це призвело до збільшення значення рядка 24 декларації з ПДВ. Яким чином можна зменшити цю суму, якщо починаючи з періоду, коли допущено помилку, і до цього часу в декларації з ПДВ заповнювався рядок 24?

РІШЕННЯ

При виправленні самостійно виявлених помилок з ПДВ слід керуватись Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966).

Згідно з вимогами Порядку № 966 уточнюючий розрахунок може мати або статус самостійного документа, або додатка до декларації з ПДВ і подаватись:

  • або разом з декларацією з ПДВ за поточний звітний період. У такому разі уточнюючий розрахунок виступатиме в ролі додатка до декларації з ПДВ;

  • або як самостійний документ (окремо від декларації з ПДВ).

Внимание

В уточнюючому розрахунку можна виправити помилки тільки за один звітний період.

Оскільки у ситуації, що розглядається, виправляється помилка за один звітний період, підприємство має право виправити її, обравши один із зазначених вище способів.

Порядок заповнення уточнюючого розрахунку передбачено розділом VI Порядку № 966.

В уточнюючому розрахунку відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється, відображаються у графі 4, а відповідні показники з урахуванням виправлення — у графі 5. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення різниці показників граф 5 та 4 з відповідним знаком (+/–)).

У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23 (23.1 або 23.2), уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, у якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується при визначенні значень рядків 21.2 та 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Коригування податкової накладної через рік після виявлення помилки»

Крім того, у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких мають додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку — подаються відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Звертаємо увагу також, що у разі заниження податкового зобов’язання при самостійному виправленні помилок платник має сплатити до відповідного бюджету суму недоплати та штраф. Згідно з пунктом 50.1 Податкового кодексу України (ПК) розмір штрафу становить:

  • 3% від суми недоплати у разі подання уточнюючого розрахунку;

  • 5% від суми недоплати у разі виправлення помилки у декларації за поточний звітний період.

Однак у даній ситуації, незважаючи на завищення суми податкового кредиту, помилка не призвела до заниження податкового зобов’язання. Адже податковим зобов’язанням вважається сума коштів, яку платник податків має сплатити до відповідного бюджету як податок на підставі поданої ним декларації (пп. 14.1.156 ПК).

Враховуючи вимоги Порядку № 966, у рядку 24 декларації з ПДВ відображається залишок від’ємного значення, який включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Оскільки сума, зазначена у рядку 24 декларації з ПДВ, не є податковим зобов’язанням платника ПДВ, при зменшенні значення цього рядка штраф не застосовується та не відображається у графі 6 рядка 26 уточнюючого розрахунку.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл