Щодо правомірності відображення у декларації з податку на прибуток результатів документальної перевірки

44

ПРОБЛЕМА

Документальною перевіркою було зменшено суму витрат та донараховано податок на прибуток. Суму податку сплачено підприємством до бюджету. У декларації наступного звітного періоду підприємство зменшило суму витрат та, відповідно, суму податку за попередній звітний період. Камеральної перевіркою такі дії були визнані порушенням. Підприємству надіслано податкове повідомлення-рішення з донарахуванням суми податку та штрафу. Чиї дії у даному правомірні: підприємства чи податкового органу?

РІШЕННЯ

Форму Податкової декларації з податку на прибуток (далі — декларація) затверджено наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872 (далі — Наказ № 872). При цьому порядку заповнення окремих рядків декларації Наказом № 872 не встановлено.

Якщо платник податків вважає, що форма декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою декларацією доповнення, складені за довільною формою, що вважатиметься невід’ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання (п. 46.4 Податкового кодексу України; ПК).

Оскільки декларація заповнюється наростаючим підсумком підприємство має показати в ній доходи і витрати, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток, наростаючим підсумком. При цьому сума задекларованих доходів і витрат має відповідати податковому обліку підприємства.

Тобто, якщо підприємство у податковому обліку відкоригувало суму витрат в сторону зменшення на підставі акту документальної перевірки, то в рядку 04 декларації, яка подається у наступному звітному періоді після проведення документальної перевірки, воно має право включити правильну суму витрат з урахуванням такого коригування.

У той же час зменшення суми витрат призведе до збільшення об’єкта оподаткування (р. 07) та, відповідно, до збільшення суми податку на прибуток, що відображається наростаючим підсумком у рядку 14 декларації. Сума збільшиться на суму податку, донараховану по акту документальної перевірки. Але сума по акту вже нарахована і сплачена. Про це мають свідчити дані картки особового рахунку платника з податку на прибуток, яка ведеться у відділі обліку податкового органу.

Для того, щоб не виникло задвоєння нарахування податку по акту, цю суму підприємство й відобразило у рядку 15 декларації у складі нарахованого податку за попередній звітний період. У такому разі до рядка 16 потрапила фактична сума податку, яка підлягає сплаті за останній звітний період. Адже для визначення значення рядка 16 потрібно значення рядка 14 зменшити на суму рядка 15 декларації.

Тобто, дії підприємства у даному випадку є правомірними за умови надання письмового пояснення до декларації. Для підтвердження даних, що містяться у поясненні, слід додати копію акта документальної перевірки; копію платіжного доручення, що свідчить про сплату донарахованої за актом суми податку; якщо є можливість — роздруковану картку особового рахунку з податку на прибуток.

Такі доповнення до декларації дозволять підприємству уникнути неприємностей, які можуть виникнути при камеральній перевірці декларації.

Суть камеральної перевірки полягає у перевірці арифметичного розрахунку суми податку лише за даними декларації. Така перевірка проводиться в автоматичному режимі. Перевірити правильність відображення доходів і витрат камеральною перевіркою неможливо. А ось сума податку за попередній звітний період (р. 15) переноситься з рядка 14 декларації за попередній звітний період. Це передбачено формою декларації і закладено в алгоритм автоматичного розрахунку податку податківцями.

За відсутності відповідних пояснень та доповнень до декларації за даними камеральної перевірки податковому органу надано право донараховувати податок та застосувати штрафні санкції до платника податку (пп. 54.3.2, п. 123.1, п. 127.1 ПК).

Насамкінець зазначимо, що навіть у випадку прийняття рішення контролюючим органом щодо донарахування суми податку та застосування санкцій таке рішення може бути оскаржене підприємством в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ПК).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль