Головбух

Перевірки роботодавців органами Держпраці у 2015 та 2016 роках

  • 7 вересня 2016
  • 1

Чи правомірно проведення перевірок дотримання законодавства про працю у 2015 і 2016 роках? В одному з бухгалтерських видань написано, що такі перевірки провадяться тільки з дозволу Кабінету Міністрів України. Чи так це насправді?

До Державної служби України з питань праці доволі часто звертаються підприємства, установи, організації (далі — організація) із запитаннями щодо правомірності проведення перевірок дотримання законодавства про працю та зайнятість. Мовляв, діє мораторій, перевірки провадять тільки з дозволу Кабінету Міністрів України…

Справді, такі норми в законодавстві є, але на перевірки, що їх провадить Держпраці, обмеження не поширюються.

► Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації

Чому так?

Частиною третьою Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII (далі — Закон № 71) встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки організацій і фізичних осіб — підприємців із обсягом доходу до 20 млн. грн. за попередній календарний рік контролюючі органи здійснюють винятково:

  • з дозволу КМУ;

  • за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;

  • згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

 Прожитковий мінімум працездатних осіб

Наголосимо, що обмеження не поширюється:

  • з 01.01.2015 на перевірки суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

  • з 01.07.2015 на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (ФОП) груп, окрім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — ПК), з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Тож обмеження діють на контролюючі органи. З’ясуємо, які саме органи державної влади належать до контролюючих.

  Трансфертне ціноутворення 2018

За статтею 41 ПК контролюючими органами є органи доходів і зборів — центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

 Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект

Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовує і координує КМУ через Міністра соціальної політики України. Повноваження Держпраці визначено у Положенні про Державну службу України з питань праці, затвердженому постановою КМУ від 11.02.2015 № 96. А саме: Держпраці реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

► Спрощена система оподаткування у 2018 році

Отже, Держпраці та її територіальні органи не належать до органів, які забезпечують формування єдиної державної податкової, державної митної політики, а на перевірки з питань праці і зайнятості не поширюються обмеження, встановлені Прикінцевими положеннями Закону № 71.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл