Головбух

Нові декларації для єдиноподатників

 • 24 липня 2015
 • 342

Одразу за новими формами книг обліку для єдиноподатників з’явилися й нові форми декларацій з єдиного податку. Їх також приведено у відповідність до чинного податкового законодавства. Розглянемо детально зміни та особливості складання нових декларацій

Довгоочікуваним подарунком для всіх груп платників єдиного податку стали нові форми декларацій з цього податку, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (далі — Наказ № 578; див. с. 57), а саме:

 • податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця;
 • податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи);
 • податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи.

Загальною новацією для всіх перелічених декларацій з єдиного податку є відображення даних у гривнях з копійками.

З’ясуємо основні зміни до кожної податкової декларації платника єдиного податку.

Декларація фізособи-­єдиноподатника

Насамперед змінено зовнішній вигляд цієї декларації. Тепер вона має «шапку», як і декларації з інших податків. Обов’язкові реквізити платника, які входили до складу розділу І «Загальні відомості», тепер стали незалежними і розмістилися поза цим розділом. А в розділі І «Загальні показники підприємницької діяльності» зазначають фактичну чисельність найманих працівників у звітному періоді та види здійснюваної підприємницької діяльності.

Як і раніше, кожна фізособа-єдиноподатник заповнює тільки один із розділів, призначений для відображення доходів, залежно від обраної ним групи. Загальними розділами для всіх фізосіб-єдиноподатників є:

 • розділ І «Загальні показники підприємницької діяльності»;
 • розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку»;
 • розділ VІІ «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Попри те, що декларація закінчується розділом VII, фактично вона складається із шести розділів. Шостим є розділ VІІ. Причина такої дивної нумерації — невдале виправлення номерів розділів після видалення розділу для показників фізосіб-єдиноподатників п’ятої групи.

Розділ ІІ «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи» став коротшим. Відтепер авансові внески єдиноподатники першої групи відображатимуть не в розрізі місяців, а щоквартально.

Також скорочено кількість рядків для відображення доходів. Раніше доходи, до яких застосовувалася додаткова ставка 15%, відображалися в окремих рядках декларації (02-05) згідно з переліком, визначеним у пункті 293.4 Податкового кодексу України (ПК), а саме:

 • у рядку 02 — суми перевищення граничного обсягу доходу;
 • у рядку 03 — дохід, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
 • у рядку 04 — дохід, отриманий при застосуванні негрошового способу розрахунків;
 • у рядку 05 — дохід, отриманий від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

У розділі ІІ нової декларації ці рядки об’єднано, і тепер загальний обсяг доходів, які оподатковуються за ставкою 15%, зазначатиметься в одному рядку (02) без їх деталізації.

Отже, фізособи-єдиноподатники першої групи замість п’яти рядків у розділі ІІ декларації будуть заповнювати лише два: у першому зазначатимуть обсяг доходу, що оподатковується за основною ставкою, у другому — за додатковою ставкою 15%.

Відповідних змін зазнав і розділ ІІІ «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи».

У розділі IV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи» розміри ставок єдиного податку фізосіб-єдиноподатників третьої групи нарешті відповідають чинним, встановленим ПК.

Також у цьому розділі скорочено кількість рядків для відображення видів доходів. Тепер розділ IV замість п’яти містить тільки три рядки. Як було зазначено, скорочення рядків відбулося завдяки відображенню в одному рядку загального обсягу доходів, які оподатковуються за додатковою ставкою 15%.

Значно полегшено заповнення розділу V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» завдяки зменшенню кількості рядків для відображення різних видів доходів фізосіб-єдиноподатників. Також цей розділ скорочено у зв’язку з вилученням рядків, які належали фізособам-єдиноподатникам п’ятої групи.

Незмінним залишився тільки розділ VІІ «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Тепер розглянемо зміни та новації податкової декларації третьої групи юрособи-єдиноподатника.

Декларація юрособи­-єдиноподатника

Декларація юрособи-єдиноподатника містить чотири розділи.

Розділ І «Загальні відомості» майже не зазнав змін. Лише видалено комірки для визначення окремих груп юросіб-єдиноподатників. Адже нині існує тільки одна група юросіб-єдиноподатників — третя. А також вилучено рядок для відображення середньооблікової кількості працівників (осіб), позаяк кількість найманих працівників не обмежена.

Загальною новацією для розділів ІІ та ІІІ є поява двох граф для відображення обсягу доходів та суми єдиного податку відповідно до обраної ставки податку. Раніше юрособи-єдиноподатники такі дані відображали в окремих рядках.

За рахунок таких змін рядків у розділах ІІ та ІІІ стало менше.

У розділі ІІ нової декларації юрособи-єдиноподатники відображають:

 • у рядку 1 — суму доходу за податковий (звітний) період;
 • у рядку 2 — суму доходу, що перевищує граничний обсяг;
 • у рядку 3 — суму доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий;
 • у рядку 4 — суму доходу, отриманого від провадження видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
 • у рядку 5 — загальну суму доходу за податковий (звітний) період (р. 1 + р. 2 + р. 3 + р. 4).

Зовсім по-новому виглядає розділ ІІІ «Визначення податкових зобов’язань з єдиного податку» декларації юрособи-єдиноподатника:

 • у рядку 6 відображають суму єдиного податку за основною ставкою;
 • у рядку 7 — суму єдиного податку, що обчислюється в подвійному розмірі ставки;
 • у рядку 8 — загальну сума єдиного податку за податковий (звітний) період;
 • у рядку 9 — суму єдиного податку за минулий податковий (звітний) період;
 • у рядку 10 — суму єдиного податку до сплати за податковий (звітний) квартал.

До того ж заповнюють відповідну графу «2%» чи «4%» залежно від обраної ставки єдиного податку.

А от у розділі IV «Визначення податкових зобов’язань у зв’яз­ку з виправленням самостійно виявлених помилок» з’явився новий рядок «Уточнена сума податкових зобов’язань за податковий (звітний) період, у якому виявлена помилка».

Звертаємо увагу, що при уточненні показників декларації юрособи-єдиноподатника не потрібно складати, як раніше, Додаток 1 до декларації «Розрахунок податкового зобов’язання єдиного податку за минулий період, що уточнюється». У Наказі № 578 такого Додатка вже немає.

Окрім того, відсутній розділ для відображення зведеної інформації щодо розрахунку податкового зобов’язання у разі переходу протягом календарного року на іншу групу платника єдиного податку. Такий розділ виключено, тому що юридичні особи можуть обрати лише третю групу єдиного податку.

І насамкінець зазначимо, що Наказом № 578 також затверджено декларацію для четвертої групи єдиноподатників та додаток до цієї декларації «Відомості про наявність земельних ділянок». Раніше для таких платників єдиного податку діяла декларація з фіксованого сільськогосподарського податку, затверджена наказом МДЗ від 30.12.2013 № 864. Проте, оскільки єдиноподатники четвертої групи подають декларації лише за рік, для таких платників податку є можливість використовувати вже нову форму декларації при звітуванні за 2015 рік. Варто зазначити, що зміст рядків нової форми декларації не відрізняється від декларації з фіксованого сільськогосподарського податку. А от кількість граф скоротилася за рахунок відображення квартальної сум податку, замість щомісячної.

Наказ № 578 набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Але загальний порядок застосування нових форм декларацій встановлено абзацом другим пункту 46.6 ПК. Відповідно до нього нові форми декларацій (розрахунків) набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Тобто відповідно до цієї норми декларації за ІІ квартал 2015 року платники єдиного податку третьої групи (як фізичні, так і юридичні особи) мають подавати за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.12.2011 № 1688.

Оскільки платники єдиного податку дуже довго чекали нових форм декларацій, які нарешті відповідають вимогам податкового законодавства, сподіваємося, що їм буде дозволено подавати дек­ларації за ІІ квартал вже за новими формами.     

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл