Головбух

Надання послуг у сфері ЗЕД підприємцем-­єдиноподатником

  • 28 травня 2015
  • 1521
керівник експертної групи «МЦФЕР: Головбух»

Підприємець — єдиноподатник 3 групи (неплатник ПДВ) надає послуги резидентам з перевезення товарів з України за кордон та з-за кордону в Україну. Проте у реєстрі платників єдиного податку зазначено місце здійснення підприємницької діяльності «по Україні». З’ясуємо, чи не буде це порушенням податкового законодавства та чи не виникатимуть зобов’язання з ПДВ при наданні таких послуг

Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ дозволяє здійснювати зовнішньоекономічну діяльність як юридичним, так і фізичним особам.

Якщо фізособа-підприємець зареєстрована платником єдиного податку, їй заборонено здійснювати експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин). Таку вимогу встановлено підпунктом 3 підпункту 291.5.1 Податкового кодексу України (ПК).

Тобто якщо підприємець-єдиноподатник не є експортером чи імпортером підакцизних товарів, а лише надає послуги з перевезення товарів, то обмежень щодо надання таких послуг за межами митної території України за чинним законодавством немає. Згідно з пунктом 292.4 ПК у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом єдиноподатника є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Внесення змін до реєстру платників єдиного податку

Підпункт 2 пункту 293.4 ПК містить обмеження щодо оподаткування доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку. До такого доходу застосовують підвищену ставку єдиного податку в розмірі 15%. Однак звертаємо увагу, що зазначена норма стосується лише єдиноподатників 1 або 2 групи. Для платників єдиного податку 3 групи таке обмеження не передбачено.

Проте згідно з вимогами статті 299 ПК у разі зміни місця провадження господарської діяльності потрібно внести відповідні  зміни до реєстру платників єдиного податку. Для внесення цих змін платник єдиного податку має подати до податкового органу відповідну заяву (п. 299.8 ПК).

Відповідальність у вигляді штрафів за невнесення змін до реєстру платників єдиного податку в разі неподання такої заяви ПК не встановлено. Але це може призвести до анулювання реєстрації платника єдиного податку за рішенням податкового органу.

Підпунктом 299.11 ПК передбачено, що у разі виявлення податковим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку 1–3 груп вимог, встановлених главою 1 розділу XIV ПК (що регулює питання спрощеної системи оподаткування), анулювання реєстрації платника єдиного податку проводиться за рішенням податкового органу. Таке рішення приймається на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

У такому випадку повернутися на спрощену систему оподаткування такий суб’єкт господарювання зможе лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом (тобто через рік). До того часу йому доведеться сплачувати податки за загальною системою оподаткування.

ПДВ

Статтею 181 ПК встановлені дві вимоги щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Перша вимога стосується тих осіб, у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг перевищить 1 млн. грн. (без ПДВ) протягом останніх 12 календарних місяців. Проте це не стосується платників єдиного податку 1–3 груп (п. 181.1 ПК).

Платник єдиного податку 3 групи, який застосовує ставку в розмірі 4%, може не реєструватися платником ПДВ навіть у разі перевищення порогу обов’язкової реєстрації (пп. 2 п. 293.3 ПК).

Друга вимога стосується осіб, не зареєстрованих платниками ПДВ, які імпортують товари. У разі ввезення товарів на митну територію України неплатниками ПДВ в обсягах, що перевищують 1 млн. грн., такі особи сплачують ПДВ під час митного оформлення товарів без реєстрації платниками ПДВ (п. 181.2 ПК).

Оскільки надання послуг у сфері зовнішньоекономічної діяльності не підлягає митному оформленню, встановлена пунктом 181.2 ПК вимога щодо сплати ПДВ не поширюється на послуги у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто операції з надання підприємцем — єдиноподатником 3 групи послуг з перевезення товарів з України за кордон та з-за кордону в Україну потрібно оподатковувати ПДВ лише у разі доб­ровільної реєстрації такого підприємця платником ПДВ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл