text
Головбух

Працівника визнано тимчасово непридатним для виконання роботи за станом здоров’я

  • 21 вересня 2016
  • 57

Чи може роботодавець змінити умови праці, якщо за висновком лікаря медико-санітарної частини організації працівника визнано непридатним для виконання певної роботи? Хто і на яких підставах може направляти працівника на медичний огляд? Як повернути працівника до роботи з попередніми умовами праці у разі визнання працівника придатним для виконання зазначеної роботи?

Працівника (електромонтера) на підставі доповідної записки головного лікаря медико-санітарної частини організації визнано непридатним для виконання певної роботи. Розпорядженням керівника структурного підрозділу йому заборонено виконувати роботи на висоті у небезпечних умовах. Згодом до робочої інструкції працівника внесено зміни щодо заборони виконання висотних робіт. Відповідно до внутрішніх нормативів документом організації направлення на медичний огляд здійснюється на підставі заяви працівника про переведення. Однак керівник структурного підрозділу направив працівника на медичний огляд, не маючи такої заяви від працівника. За результатами медичного огляду працівника визнано придатним до виконання висотних робіт. Проте робоча інструкція працівника залишилася з обмеженням виконувати такі роботи.

►  Трансфертне ціноутворення 2018

Чи може роботодавець змінити умови праці, якщо за висновком лікаря медико-санітарної частини організації працівника визнано непридатним для виконання певної роботи? Хто і на яких підставах може направляти працівника на медичний огляд? Як повернути працівника до роботи з попередніми умовами праці у разі визнання працівника придатним для виконання зазначеної роботи?

► Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект

Непридатність працівника для виконання певної роботи може бути пов’язана зі станом його здоров’я, що підтверджується висновком медичної установи (медичної комісії) для працівників, які відповідно до законодавства повинні періодично проходити медичні огляди.

► Спрощена система оподаткування у 2018 році

Якщо стан здоров’я працівника не дає змоги виконувати трудові обов’язки відповідно до трудового договору, то Кодекс законів про працю України (КЗпП) передбачає зміну істотних умов праці або переведення працівника на іншу легшу роботу, що допускається лише за його згодою (ч. 1, 3 ст. 32 КЗпП).

► Мінімальна заробітна плата в 2018 році

Висновок про необхідність постійного чи тимчасового переведення на іншу легшу роботу видають лікар або комісія лікарів у закладах охорони здоров’я (ч. 1 ст. 69 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII; далі — Закон № 2801). При цьому лікар або комісія лікарів діють як органи медико-соціальної експертизи, висновки яких є обов’язковими для всіх роботодавців. Таким правом також наділено лікарсько-консультаційні комісії (ЛКК). Якщо ЛКК не створені в лікувальному закладі, то висновок дає лікуючий лікар з дозволу головного лікаря (п. 2.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455).

Акцизний податок у 2018 році

Отже, у цьому випадку роботодавець має перевести працівника на іншу легшу роботу за його згодою тимчасово або без обмеження строку відповідно до медичного висновку (ст. 170 КЗпП) чи внести відповідні зміни до умов праці (посадових обов’язків) працівника. У свою чергу, працівник може відмовитися від переведення на іншу роботу або від продовження роботи у змінених умовах. У такому разі роботодавець звільнит працівника через виявлення його невідповідності роботі (посаді), передбаченій трудовим договором, на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП.

Частиною другою статті 170 КЗпП передбачено збереження за працівниками, переведеними на легшу нижчеоплачувану роботу відповідно до медичного висновку, попереднього середнього заробітку протягом двох тижнів з дня переведення, якщо інше не передбачено законодавством.

► Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації

Відповідно до статті 169 КЗпП та статті 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Також роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

  • за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці;

  • за своєю ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов’язки.

Аналогічну норму містить і пункт 3.8 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246).

► Норми тривалості робочого часу на 2018 рік

У такій ситуації роботодавець має право направити працівника на позачерговий медичний огляд, незважаючи на те, що працівник не подав заяву про переведення, що передбачено внутрішнім нормативним документом.

На підставі висновку головного лікаря медико-санітарної частини про необхідність і тривалість переведення на іншу легшу роботу та згоди працівника роботодавець видає наказ про зміну істотних умов праці або про переведення на іншу легшу роботу на визначений строк або постійно.

► Прожитковий мінімум працездатних осіб

Після закінчення встановленого строку працівник має право повернутися на попереднє місце роботи. У разі визнання працівника придатним для виконання зазначеної роботи він також може повернутися до виконання обов’язків за попереднім трудовим договором, про що роботодавець повинен видати відповідний наказ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!