Головбух

Укладення трудового договору з директором: нестандартні випадки

  • 21 вересня 2016
  • 261

Чи можна прийняти на роботу директора організації за його бажанням на умовах неповного робочого дня? Чи має право директор працювати як внутрішній сумісник? Чи можна встановити директору оклад нижчий ніж у попереднього директора та у підлеглих працівників? Додамо, організація надає послуги у сфері фінансів.

Для керівництва господарською діяльністю організації власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) директора, з яким, відповідно до статті 65 Господарського кодексу України (ГКУ), укладається договір (контракт), у якому визначаються строк найму, права, обов’язки та відповідальність, умови матеріального забезпечення, умови звільнення з посади та інші умови найму за погодженням сторін.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Якщо установчими документами, трудовим договором (контрактом) з директором не визначено особливий порядок погодження питання щодо встановлення йому неповного робочого часу, керуватися необхідно нормами статті 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП), якими визначено: як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень може встановлюватись за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, тобто за угодою сторін, що уклали трудовий договір. Тож, розглядаючи директора як сторону трудових правовідносин, при прийнятті на роботу йому може бути встановлено режим неповного робочого часу за його згодою.

►  Трансфертне ціноутворення 2018

Статтею 21 КЗпП визначено, що кожен працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях (далі — організація), якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

► Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект

Виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) вважається сумісництвом (ст. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджене наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінфіну від 28.06.1993 № 43; далі — Положення № 43).

► Спрощена система оподаткування у 2018 році

Слід пам’ятати, що на роботу за сумісництвом передбачено обмеження, зокрема, постановою КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 та Положенням № 43 для керівників державних організацій, їхніх заступників, керівників структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо), а також їхніх заступників, крім наукової, педагогічної, медичної та творчої діяльності.

Обмеження на сумісництво передбачено низкою інших нормативно-правових актів, наприклад, Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII — для службових осіб прокуратури, окрім здійснення наукової та педагогічної діяльності (ст. 46); Законом України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII — для нотаріусів (ст. 3) тощо.

Мінімальна заробітна плата в 2018 році

Обмеження на роботу за сумісництвом можуть бути встановлені в організації колективним або трудовим договором. Якщо до вказаної запитувачем посади директора обмеження щодо роботи за сумісництвом не встановлені, його можна прийняти на роботу як внутрішнього сумісника за окремим трудовим договором.

Акцизний податок у 2018 році

Розмір посадового окладу встановлюється для кожної посади, передбаченої штатним розписом організації, і не є персоніфікованим показником. Під час укладання з директором трудового договору (контракту) визначаються умови праці та матеріального забезпечення (ч. 4 ст. 65 ГКУ). Організації самостійно розроблюють штатний розпис і встановлюють працівникам оклади, тарифні ставки залежно від складності й умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівників і результатів їхньої праці, а також фінансових результатів господарської діяльності.

Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації

Однак організації повинні дотримуватись норм законодавства про працю. Як визначено частиною 5 статті 95 КЗпП і статтею 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці), мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на території України для всіх організацій незалежно від форми власності та господарювання.

Норми тривалості робочого часу на 2018 рік

Відповідно до статті 6 Закону про оплату праці основою організації оплати праці є тарифна система, якою передбачається встановлення розмірів заробітної плати працівників залежно від їхньої кваліфікації, розряду тарифної сітки або кваліфікаційної групи схеми посадових окладів. Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Для кожної посади розраховується коефіцієнт співвідношення до тарифної ставки працівника першого розряду.

► Прожитковий мінімум працездатних осіб

Зазвичай для посади керівника організації (директора) такий коефіцієнт установлюється найбільший, тобто за логікою директор займає найвищу посаду. Отже, має отримувати і найбільшу зарплату. Проте законодавство не містить норм, які б забороняли встановлювати директору зарплату меншу, ніж у його підлеглих.

Тож, розмір посадового окладу нового директора, встановлений відповідно до штатного розпису, може бути іншим (меншим) ніж у попереднього керівника, якщо штатний розпис зазнав відповідних змін у визначеному порядку до прийняття директора на роботу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл