Головбух

Компенсація середнього заробітку мобілізованих: крок за кроком

 • 11 жовтня 2015
 • 107

Крок 1. Формуємо кожного місяця Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку

Для отримання компенсації з Держбюджету підприємство щомісяця має формувати Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — Звіт) за формою додатка 1 до Порядку № 105.

У Звіті зазначається:

 • найменування підприємства;

 • звітний період (відповідний місяць року);

 • найменування і місцезнаходження органу соціального захисту населення. Вказується відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі — орган соціального захисту населення). Тобто місцеві управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації підприємства;

 • прізвище, ім’я та по батькові мобілізованого працівника;

 • посада (професія) мобілізованого працівника;

 • нарахована середня заробітна плата;

  Внимание

  Нагадаємо, що середній заробіток працівників розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (п. 5 Порядку № 105). Зауважимо, що в Порядку № 105 і у формі Звіту не зазначено про нарахування чи утримання відповідних податків та зборів із середнього заробітку. Тобто схоже на те, що ані ЄСВ, ані ПДФО допоки компенсувати з бюджету не збираються.

 • найменування військового комісаріату, дата і номер наказу про призов, звільнення. Вказується відповідний районний (міський) військовий комісаріат, де працівник перебуває на обліку і звідки його було призвано на військову службу. Дату й номер наказу про призов, звільнення мобілізованого працівника можна взяти з поданих ним документів, зокрема копій повістки чи мобілізаційного розпорядження військкомату, копій військового квитка, довідок з військкомату або військової частини.

Попри те, що Порядок № 105 набрав чинності з 17.03.2015, Звіти підприємство має формувати починаючи з січня 2015 року та надавати їх відповідним військовим комісаріатам і структурним підрозділам соціального захисту населення в установлені законодавством терміни. Такий висновок випливає з пункту 1 Порядку № 105. Адже в ньому йдеться про визначення механізму використання коштів, передбачених у державному бюджеті на 2015 рік за бюджетною програмою.

Форма Звіту передбачає його погодження з відповідним військовим комісаріатом у полі Звіту «Погоджено». Тож доведеться формувати Звіти в розрізі військових комісаріатів, залежно від того, де мобілізовані працівники перебували на військовому обліку. Приклад заповнення Звіту подано в Додатку.

Додаток

Приклад заповнення Звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

ЗВІТ

про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

ТОВ «Зразкове»

(найменування підприємства, установи, організації)

У березні 20 15 року

(місяць)

Управління праці та соціального захисту населення Зразкової міської ради

(найменування і місцезнаходження органу соціального захисту населення)

Прізвище, ім’я та по батькові

Посада (професія)

Нарахована середня заробітна плата

Найменування військового комісаріату, дата і номер наказу про призов, звільнення

Примітка

Іванов Петро Павлович

водій

1850,00

Зразковий міський військкомат, наказ про призов від 25.01.2015 № 85/о

Керівник

Шматко

Н. Г. Шматко

Головний бухгалтер

Ковальчук

О. О. Ковальчук

Погоджено

М.П.

Військовий комісар

  

              

   

           

(підпис)

(ініціали, прізвище)

«___»_______________ 20__р.

Крок 2. Погоджуємо Звіт з відповідним військкоматом

У пункті 4 Порядку № 105 зазначено, що для виплати компенсації підприємство погоджує Звіт з районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби. Отримати таке погодження і подати Звіт відповідному органу соціального захисту населення потрібно до 15 числа поточного місяця. Тобто якщо Звіт складено про фактичні витрати на виплату середнього заробітку за березень, то подати його слід до 15 квітня.

Крок 3. Подаємо узагальнені дані про фактичні витрати та копії погоджених військкоматом Звітів до органу соціального захисту населення

Для отримання компенсації підприємство подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення Звіт, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом (п. 4 Порядку № 105).

Далі копії прийнятих Звітів, а також Зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період (за формою додатка 2 до Порядку № 105), органи соціального захисту населення до 19 числа подають структурним підрозділам соціального захисту населення (Мінсоцполітики АР Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій). Останні щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам (за формою додатка 3 до Порядку № 105) до Мінсоцполітики.

Крок 4. Отримуємо на рахунок суму компенсації середнього заробітку

Мінсоцполітики обробляє всі відомості, що надійшли від структурних підрозділів соціального захисту населення. Відтак спрямовує бюджетні кошти на рахунки органів соціального захисту населення, які у свою чергу перераховують ці кошти на рахунки підприємств.

Тому не зайвим буде повідомити органу соціального захисту населення також і відомості щодо рахунку, на який буде зараховано відповідну компенсацію. Зробити це можна одночасно з поданням Звіту.

Крок 5. Виплачуємо отриману з бюджету компенсацію середнього заробітку працівникам

Пункт 6 Порядку № 105 вказує, що виплата компенсації проводиться у строки, визначені статтею 115 КЗпП. Тобто у встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця строки для виплати заробітної плати.

Як бути з ЄСВ та ПДФО на суму нарахованої та виплаченої компенсації середнього заробітку

З приводу цього питання у пункті 7 Порядку № 105 лише загальна фраза: оподаткування, нарахування і сплата ЄСВ на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України (ПК) і Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загально­обов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Підпункт «и» підпункту 165.1.1 ПК передбачає, що компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Не нараховують на виплати та не утримують ЄСВ з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Тобто наразі однозначно можна сказати, що отримані компенсаційні виплати не потрапляють під оподаткування ЄСВ, ПДФО і, як наслідок, військовим збором.

Та як тоді діяти в момент нарахування середнього заробітку мобілізованим працівникам за відповідні періоди їх служби? Бо фактично підприємство нараховує середню заробітну плату, яка включається до фонду оплати праці з відповідним її оподаткуванням.

Податківці наполягають, що на суму нарахованого середнього заробітку потрібно нараховувати та утримувати з нього ЄСВ, утримувати ПДФО і військовий збір. Якщо ж підприємство отримає компенсацію із держбюджету, тоді такі виплати не оподатковуються. Така позиція озвучена у листі ДФС від 24.04.2015 № 8720/6/99-99-17-03-03-15.

Вадим Бондарчук,

експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл