Головбух

Особливості нарахування та оподаткування допомоги по вагітності та пологах у 2015 році

3 червня 2015
35
Середній бал: 0 із 5

ПРОБЛЕМА

Як нараховувати допомогу по вагітності та пологах? Як оподатковувати суму допомоги по вагітності та пологам у 2015 році? Чи може бути нарахована допомога одній людині на декількох підприємствах? Чи можна нараховувати допомогу працівниці, яка працювала менше 6 місяців до того ж на умовах неповного робочого дня?

РІШЕННЯ

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі — Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої зарплати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабміном, і не залежить від страхового стажу.

При цьому сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску (з січня по листопад 2015 року — 20 706 грн.,), та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (з січня по листопад 2015 року — 1218 грн.,).

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266). Згідно із пунктом 4 Порядку № 1266 розрахунковим періодом для обчислення середньої зарплати застрахованим особам, включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (тиждень), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше як 6 календарних місяців, середня зарплата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески (п. 5 Порядку № 1266).

Пунктом 14 Порядку № 1266 передбачено, що середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період. При цьому до такої кількості днів розрахункового періоду не потраплять дні тимчасової непрацездатності, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком.

Далі середньоденну зарплату потрібно помножити на кількість днів відпустки по вагітності та пологах.

Оподаткування допомоги по вагітності та пологах

Допомога по вагітності та пологах не враховується до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (пп. 165.1.1 Податкового кодексу України). Відповідно ані податок на доходи фізичних осіб, ані військовий збір утримувати не потрібно. Проте нараховану та виплачену допомогу потрібно відобразити у податковому розрахунку форми № 1ДФ за кодом ознаки доходу «128».

Але на допомогу по вагітності та пологах потрібно буде нарахувати та утримати ЄСВ. Це випливає із пунктів 1 та 11 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, якими підприємства, установи, організації, які виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, та отримувачі такої допомоги визначені платниками ЄСВ. Нараховують ЄСВ за ставкою 33,2%, а утримують — за ставкою 2%.

Допомога на декількох підприємствах

Допомогу по вагітності та пологах виплачують як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Підставою для призначення допомоги за основним місцем роботи буде виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Якщо застрахована особа працює на кількох роботах за сумісництвом, для призначення допомоги по вагітності та пологах працівниця додатково має подати довідки про середню зарплату за місцями роботи за сумісництвом (абз. 2 п. 21 Порядку № 1266).

Внимание

Сумарна зарплата, з якої розраховується допомога по вагітності та пологах за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розмір максимальної величини зарплати, з якої сплачувався ЄСВ.

Працівниця відпрацювала менше 6 місяців

Працівниці, які відпрацювали менше 6 місяців, та ті, хто працює на умовах неповного робочого часу мають право на допомогу по вагітності та пологах.

Але тут варто пам’ятати про таке. Застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців, мають право на допомогу по вагітності та пологах у розмірі з огляду на нараховану зарплату, з якої сплачувався ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної зарплати та не менше за розмір мінімальної зарплати (п. 2 ч. 4. ст. 19 Закону № 1105).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини