Облік виплат середнього заробітку працівнику, мобілізованому на військову службу

31

ПРОБЛЕМА

На підприємстві є співробітник, призваний на військову службу під час мобілізації. Йому нараховано середній заробіток. Чи підлягає середній заробіток бюджетному відшкодуванню? Як відобразити нарахування середнього заробітку в бухгалтерському та податковому обліку?

РІШЕННЯ

Частина 3 статті 119 Кодексу законів про працю передбачає, що за працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігається місце роботи і посада, а також компенсується із бюджету середній заробіток.

Внимание

Як бачимо, мова йде не про відшкодування середнього заробітку підприємству, а тільки працівнику. Тобто виплата має відбуватись із бюджету працівнику. Порядок здійснення таких виплат ще має затвердити Уряд. Можливо, він передбачатиме відшкодування підприємствам виплаченого працівникам середнього заробітку. Але поки підприємства не мають права на бюджетну компенсацію.

Розрахунок середньої зарплати проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100, виходячи із заробітку за два останніх місяці.

Єдиний соціальний внесок на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період не нараховується (п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI). Проте тут мова йде саме на виплату працівнику із бюджету. Тож середній заробіток, що виплачує підприємство, є базою для нарахування єдиного соціального внеску.

Зверніть увагу! З 01.01.2015 року якщо база нарахування ЄСВ становить менше мінімального розміру зарплати, то ЄСВ нараховують виходячи із розміру мінімальної зарплати. Дане правило не поширюється на порядок проведення утримання ЄСВ.

Відповідно до підпункту «и» підпункту 165.1.1 Податкового кодексу України (ПК) не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу мобілізованого на військову службу працівника сума грошової допомоги та/або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Як бачимо з ПДФО ситуація аналогічна, як і з єдиним соціальним внеском. Звільняються від оподаткування тільки виплати мобілізованому працівнику саме з бюджету, а не за рахунок коштів підприємства.

Отже, ПДФО із заробітної плати, виплаченої підприємством працівникам за час на військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, потрібно утримувати.

Зверніть увагу! З 01.01.2015 якщо база оподаткування перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20% (п. 167.1 ПК).

Водночас, оскільки виплата мобілізованим працівникам відноситься до фонду заробітної плати, то потрібно утримувати і військовий збір (п. 16-1 підрозд. 10 Перехідних положень ПК).

Нарахування виплат середнього заробітку працівникам, мобілізованим на військову службу, відображається у звичайному порядку.

У бухгалтерському обліку нарахування середньої зарплати відображають за дебетом відповідного витратного рахунку, де задіяний працівник, та кредитом субрахунку 661 «Розрахунки за виплатами працівникам».

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль