text
Головбух

Підприємство оплачує працівнику житло: чи утримувати військовий збір

  • 1 грудня 2014
  • 41

ПРОБЛЕМА

Підприємство орендує для директора квартиру. Чи потрібно утримувати військовий збір з суми, сплаченої за оренду квартири? Якщо так, то чи потрібно застосовувати натуральний коефіцієнт?

РІШЕННЯ

Однозначної відповіді на дане запитання Податковий кодекс України (ПК) не містить. І ось чому.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 Прикінцевих положень Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно до підпункту 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Внимание

Оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати.

Підтвердженням зарплатного статусу такого доходу є передбачення можливості оплати оренди квартири для директора у трудовому або колективному договорі. У такому разі орендна плата відноситься до фонду оплати праці та, відповідно, оподатковується військовим збором.

Ще одним підтвердженням цьому є відповідь податківців у ЗІР (підкатегорія 132.02). У ній зазначено, що під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами. Тобто, якщо можливість оплати підприємством за працівника вартості житла передбачена колдоговором чи трудовим договором, то такий дохід працівника можна відносити до його зарплати та оподатковувати військовим збором.

Проте колдоговір може не містити положень щодо оплати підприємством найманого житла для директора. Але це зовсім не означає, що підприємство не має права на таку оплату. Просто податкові наслідки будуть іншими. Такий дохід буде для директора додатковим благом (пп. «а» пп. 164.2.17 ПК). Наголошують на цьому і податківці у відповіді ЗІР (підкатегорія 103.02).

У такому випадку військовий збір із суми орендної плати за квартиру не утримується.

При цьому звертаємо увагу, що на сьогодні роз’яснення по деталізації об’єктів оподаткування військовим збором відсутні. Тож радимо скористатись правом на індивідуальну податкову консультацію та звернутись із зазначеним питанням до фіскалів.

З приводу натурального коефіцієнта зазначимо таке. На нашу думку, його не потрібно застосовувати, оскільки посилання на нього у пункті 16-1 підрозділу 10 Перехідних положень ПК нема. Застосування натурального коефіцієнта передбачено пунктом 164.5 ПК при визначенні бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Проте податківці обстоюють іншу позицію з цього питання. Зокрема, в інтерв’ю тижневику «Головбух» Сергій Наумов — заступник директора департаменту — начальник Управління адміністрування доходів і зборів фізичних осіб Державної фіскальної служби України повідомив про потребу застосування натурального коефіцієнта при оподаткуванні військовим збором (див. «Головбух» № 30/2014).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах