Оподаткування заробітної плати моряків на українському судні під іноземним прапором

117

ПРОБЛЕМА

Українська фірма є власником судна, зареєстрованого під прапором Молдови. При цьому оплата праці екіпажу судна проводиться в Україні. В якій валюті виплачувати заробітну плату морякам та хто відповідальний за нарахування та утримання ПДФО та ЄСВ?

РІШЕННЯ

Якщо судно плаває під прапором України, правові відносини між членами екіпажу цього судна і судновласником визначаються чинним законодавством України.

Якщо ж судно плаває під прапором іншої держави, то правове становище екіпажу судна може регулюватись як законодавством держави, під прапором якої плаває судно, так і договорами між судновласником і членами екіпажу судна, якщо інше не передбачено міжнародним договором України (ст. 48 Кодексу торговельного мореплавства України).

Тобто, судновласник може виплачувати заробітну плату морякам і у тому випадку, коли судно плаває під прапором Республіки Молдова. Таку умову слід оговорити у колективному та трудовому договорі (контракті) між судновласником і членами екіпажу судна.

При оплаті праці на судновласником на території України потрібно дотримуватись вимог діючого законодавства щодо використання іноземної валюти та оподаткування виплат морякам.

По-перше, юридичні особи-резиденти можуть використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для оплати праці працівникам-нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом (п. 5.1 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 № 200).

Оскільки серед членів екіпажу можуть бути іноземці, то заробітна плата в іноземній валюті може виплачуватись лише іноземцям за умови, що це передбачено контрактом.

По-друге, судновласник як юридична особа України, з огляду на вимоги Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464), є роботодавцем та податковим агентом членів екіпажу.

Отже, судновласник у даному випадку є відповідальним за нарахування та утримання ПДФО, військового збору та ЄСВ.

Що стосується утримань із заробітної плати моряків-нерезидентів, зазначимо наступне.

При утриманні ПДФО застосовуються ставки податку 15% та 20% (до суми, що перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати) до всіх членів екіпажу — як резидентів, так і нерезидентів. Також потрібно буде утримати і військовий збір.

Згідно з пунктом 1 статті 4 Закону № 2464 працівники-іноземці також можуть бути платниками ЄСВ, якщо інше не встановлено міжнародними договорами. Тому за іноземних моряків, які працюють на судні на умовах трудового договору (контракту) ЄСВ сплачується на загальних підставах за умови, що міжнародним договором з державою, де проживає іноземець, не встановлені інші правила.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Не піймайтеся на штрафи: коригуйте відпускні правильно
Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження
Каса, касові документи, ліміт каси по-новому
Блокування податкових накладних. Перезавантаження
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Фінансова звітність — 2017
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

і я інформуватиму вас про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

Наталія Будніченко, головний редактор порталу «Головбух»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль