Головбух

Військова мобілізація працівників: які дії підприємства

  • 19 січня 2016
  • 27

ПРОБЛЕМА

Деяких працівників підприємства мобілізовано до лав Збройних Сил України. Які документи необхідно отримати від таких працівників підприємству та які потрібно скласти на підприємстві? Які нарахування потрібно проводити таким працівникам та які звіти подавати?

РІШЕННЯ

Особи, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, користуються гарантіями, які визначено частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України. Таку вимогу містить частина друга статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Отже за працівниками, яких призивають на службу під час мобілізації, зберігається до дня фактичної демобілізації: місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.

Внимание

Тож підприємство не може звільнити працівника без його бажання.

Отримавши повістку від військкомату, працівник має написати заяву про відбуття ним на військову службу на період мобілізації, додавши до неї повістку. Далі на підставі заяви керівник видає наказ про дозвіл працівнику бути відсутнім на роботі через військову мобілізацію.

Після демобілізації працівник має надати відділу кадрів військовий квиток із відповідними відмітками про проходження військової служби.

Тобто мобілізованого працівника не звільняють. Отже, його потрібно табелювати. У табелі обліку використання робочого часу за робочі дні працівника позначаємо як «Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством» із буквеним кодом «ІН».

Внимание

Оскільки працівник все ще знаходиться у трудових відносинах із підприємством, то час служби на період мобілізації включають до стажу, що дає право на відпустки (ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Середній заробіток, який зберігається за мобілізованим працівником, розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. При чому обчислюють його виходячи із суми заробітку за два останніх місяці.

Нажаль, на сьогодні законодавчо не встановлено механізму сповіщення підприємства мобілізованими працівниками про перебування у військових частинах. Тож радимо попередити працівника, щоб він у кінці місяця сповіщав підприємство про своє перебування у військовій частині із документальним підтвердженням. Це може бути довідка із військової частини.

Попри те, що працівник фактично не працює на підприємстві, інформацію про його заробіток потрібно відображати у формах № 1ДФ та звіті з ЄСВ.

Важно

Із 01.04.2015 потрібно використовувати форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл