Чи проводять перерахунок заборгованості в іноземній валюті у разі переуступки боргу

38

ПРОБЛЕМА

Нерезидент повідомив про переуступку прав вимоги боргу щодо постачання товарів іншому нерезиденту. Чи проводиться перерахунок боргу в іноземній валюті у зв’язку зі зміною курсу на дату переуступки вимоги боргу?

РІШЕННЯ

Правове врегулювання даного питання передбачено главою 47 Цивільного кодексу України (ЦК). Зокрема, дозволено здійснити заміну кредитора у зобов’язанні без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Для належного виконання боржником зобов’язання на користь нового кредитора обов’язковим є письмове повідомлення боржника про заміну кредитора (ст. 516 ЦК).

При цьому слід врахувати вимоги законодавства у зовнішньоекономічній сфері.

Оскільки було проведено заміну кредитора-нерезидента, і боржник-резидент повинен поставити товар іншому нерезиденту, вимоги Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР не порушено.

Стосовно перерахунку заборгованості в іноземній валюті перед новим кредитором у разі відступлення права вимоги, слід зазначити таке.

У даному разі у боржника виник дохід на дату отримання авансу в іноземній валюті, перерахованій у гривні. На той час діяло правило першої події відповідно до Закону про прибуток. Ця сума є кредиторською заборгованістю боржника-резидента.

На сьогодні розрахунки в іноземній валюті проводять відповідно до вимог пункту 153.1 Податкового кодексу України (ПК) та П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів».

При цьому перерахунок іноземної валюти для визначення курсових різниць на дату здійснення розрахунків та на дату балансу проводять лише за монетарними статтями.

В обліку курсові різниці стосовно отриманого авансу за немонетарними статями балансу не визначають.

Зверніть увагу! Згідно з підпунктом 153.1.1 ПК та пунктом 6 П(С)БО 21 сума авансу відображається за валютним курсом на дату його отримання.

Отже, проведення перерахунку боргу в іноземній валюті у зв’язку зі зміною курсу на дату переуступки вимоги боргу чинним законодавством не передбачено.

Якщо інше не встановлено контрактом, зобов’язання на користь нового кредитора не змінюються, а тому на дату переуступки боргу в обліку боржника перерахунок суми заборгованості в іноземній валюті не проводиться.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

  • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

  • Щиро Ваш, портал «Головбух»

    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль