Головбух

Чи виникають податкові зобов’язання при списанні кредиторської заборгованості підприємством ― банкрутом

  • 1 грудня 2014
  • 142

Сільськогосподарське підприємство (Боржник) є платником ФСП, спецрежим з ПДВ та знаходиться в процедурі банкрутства. Згідно угод про припинення зобов’язань з кредиторами шляхом прощення (списання) боргів, підприємство ― боржник проводить списання кредиторської заборгованості. Кредитори є платниками податку на прибуток на загальній системі оподаткування. Які податкові зобов’язання виникнуть у Боржника при списанні таких заборгованостей? Чи залишиться він після цього платником ФСП? Які податкові зобов’язання можуть виникнути у кредитора?

Податкові наслідки списання заборгованості залежать від того, за яких умов була списана дана заборгованість.

Так, пунктом 1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що ПК не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (далі — Закон про відновлення платоспроможності).

Крім того, пункт 159.1.6 ПК свідчить про те, що якщо угода про прощення боргу є наслідком судової процедури підприємства, неспроможного виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами (далі — боржник) та була укладена згідно з вимогами Закону про відновлення платоспроможності (наприклад, є мировою угодою), то така операція не змінює податкові зобов’язання як у боржника, так і у кредитора.

В іншому разі, коли боржник списує кредиторську заборгованість, така кредиторська заборгованість в балансі вважається погашеною і відповідно товари (роботи, послуги, основні засоби), отримані платником податку від кредитора, але не оплачені, є безоплатно отриманими.

Отже, у боржника виникає дохід, однак враховуючи те, що боржник не є платником податку на прибуток (є платником ФСП), то і податкове зобов’язання з податку на прибуток у нього відсутнє. При цьому, враховуючи, що на підставі пункту 198.3 ПК за такими товарами (послугами) немає факту їх придбання, тож права на податковий кредит щодо таких товарів/послуг боржник — платник ПДВ не має.

Податкові зобов’язання з ПДВ у кредитора, які були нараховані за першою подією, датою списання заборгованості з балансу у кредитора не коригуються — стаття 192 ПК, яка регулює порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ не передбачає такого випадку.

Щодо перебування платника ФСП на спеціальному режимі. Платником ФСП може бути юридична особа — сільськогосподарський товаровиробник у разі виконання вимог статті 301 ПК, зокрема, щодо 75-відсоткового критерію части сільськогосподарського товаровиробництва.

Тож, якщо списання кредиторської заборгованості не вплине на загальні вимоги щодо перебування на ФСП, то він може залишатись платником ФСП.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини