Оподаткування операцій з відступлення права вимоги ломбардами

29

ПРОБЛЕМА

Як Податковим кодексом врегульовано питання оподаткування операцій з відступлення права грошової вимоги? Ці положення стосуються тільки банків чи всіх платників податку на прибуток? Яким чином та з якого часу застосовувати ці положення? Підприємство — ломбард.

РІШЕННЯ

Оподаткування податком на прибуток операцій з відступлення права вимоги відображено в пункті 153.5 Податкового кодексу України (ПК).

Цим пунктом законодавці, по-перше, врегулювали порядок оподаткування операцій з відступлення права вимоги зобов’язань саме в грошовій формі.

По-друге, ці операції вони віднесли до операцій купівлі-продажу.

По-третє, платники податків повинні вести облік за кожною операцією з продажу або придбання права вимоги.

По-четверте, при першому відступленні витрати, здійснені першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, а за фінансовими кредитами — у розмірі заборгованості за даними бухобліку на дату здійснення відступлення, а за іншими цивільно-правовими договорами — у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. А в доходи включається сума коштів або вартість інших активів, отриманих першим кредитором від такого відступлення. А якщо заборгованість раніше була включена до складу витрат, то суму заборгованості, яку погашають, перший кредитор також повинен включити в доходи.

По-п’яте, для другого та наступних кредиторів повинен застосовуватися дисконтний метод оподаткування, причому прибуток від операції повинен включатися в доходи, а от збиток не включається до витрат або у зменшення прибутків від інших операцій з відступлення права вимоги.

По-шосте, за відступлення права вимоги можна розрахуватися як грошима, так і іншими активами.

По-сьоме, правила цього підпункту стосуються всіх платників податку на прибуток, які беруть участь в операціях з відступлення права вимоги. Головне, щоб це була саме грошова вимога: за поставлені товари, виконані роботи, надані послуги або зобов’язання за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

Що стосується ПДВ, то згідно з підпунктом 196.1.5 ПК не є об’єктом оподаткування операції:

з відступлення права вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ;

торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями;

факторингу, якщо об’єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, в т.ч. компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.

Визначення «фінансовий кредит» можна знайти в підпункті 14.1.258 ПК, а «фінансова установа» — у статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III. Зрозуміти сутність і запам’ятати сукупність ознак «факторингової операції» допоможе розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України «Про віднесення операцій з фінансовими активами до фінансових послуг» від 03.04.2009 № 231. Крім того, допоможуть статті 1077–1086 Цивільного кодексу України та стаття 350 Господарського кодексу України.

Важливим буде визначитися з питанням: чи є вищезгадані операції поставкою товарів? Ціна питання — розподіл податкового кредиту у кредитора. Проаналізувавши поняття, наведені в підпунктах 14.1.191,14.1.244, 14.1.111, 14.1.2 ПК, а також визначення «активи», надане у статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, «оборотні активи» з пункту 3 НП(С)БО 1, пунктів 5, 6 П(С)БО 10 можна прийти до висновку, що дебіторська заборгованість може бути товаром, а вищеописані операції — поставкою. З думкою ДПА України з цього приводу можна ознайомитися в листі від 22.02.2011 № 4940/7/16-1517-26. Судячи з усього, головне податкове відомство вважає операції з відступлення права вимоги поставкою.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль