Відсутня печатка на зовнішньоекономічному договорі: які наслідки

37

ПРОБЛЕМА

Засновник-нерезидент продає свою частку в статутному капіталі резиденту України. Однак у договорі купівлі-продажу відсутня печатка нерезидента. Які можуть виникнути податкові наслідки?

РІШЕННЯ

Операція з придбання корпоративних прав не спричинить податкових наслідків в обліку резидента України.

Враховуючи вимоги пунктів 153.8 та 153.9 Податкового кодексу України, оподаткуванню податком на прибуток підлягають не витрати на придбання корпоративних прав, а фінансовий результат від їх подальшого продажу.

Підставою для відображення в обліку (бухгалтерському) покупця операції з придбання частки нерезидента у статутному капіталі є первинні документи, оформлені згідно з вимогами бухгалтерського обліку.

Внимание

Первинними вважаються документи, що фіксують та підтверджують господарські операції (п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88).

Договір є документом, який містить домовленість сторін про вчинення певної дії. А сама дія оформляється іншими документами — первинними (актом прийому-передачі, платіжним дорученням тощо).

Однак під час документальної перевірки податківці мають право перевіряти документи, пов’язані зі сплатою податків, зокрема й договори. Траплялися випадки, коли податківці через відсутність печатки в договорі визнають його недійсним. Зазвичай це пов’язано зі зменшенням податкових витрат і податковим кредитом з ПДВ.

Наразі такі претензії податківців не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Згідно зі статтею 207 Цивільного кодексу України (ЦК) правочин, який вчиняє юридична особа, підписується уповноваженими на це особами. Обов’язковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.

Не зобов’язує використовувати печатку і стаття 181 Господарського кодексу України.

Водночас статтею 218 ЦК передбачено, що недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.

К сведению

Крім того, нерезидент може і не мати печатки. Адже законодавство деяких країн не передбачає обов’язкової наявності у підприємств печаток.

Також у договорі можна зазначити, що він укладений згідно з вимогами законодавства іноземної країни (ст. 31 Закону України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 № 2709-IV). У такому разі форма договору буде визначатися правом місця її укладення, тобто правом іноземної країни.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль