Головбух

Оподаткування поворотної фіндопомоги від неприбуткової організації

  • 1 грудня 2014
  • 93

ПРОБЛЕМА

Неприбуткова організація у поточному році надала поворотну фінансову допомогу платнику податку на прибуток на загальних підставах. Отримувач коштів поверне таку допомогу лише в наступному році. Які податкові наслідки спричиняє така операція для обох сторін? Як відобразити суму отриманої допомоги у річній податковій звітності?

РІШЕННЯ

Виділимо податкові наслідки для надавача поворотної фінансової допомоги ― неприбуткової організації та отримувача коштів ― платника податку на прибуток на загальних підставах.

Неприбуткова організація

Для початку зауважимо, що неприбуткова організація може витрачати звільнені від оподаткування кошти тільки на ті цілі, які передбачені її статутом. Якщо ж цієї умови не було дотримано, то використані не за цільовим призначенням кошти вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою 18% (п. 157.14, п. 151.1 Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно сума наданої неприбутковою організацією поворотної фінансової допомоги платнику податку на прибуток на загальних підставах не підлягає оподаткуванню лише тоді, коли такий напрям витрачання коштів передбачений її статутом. Від дотримання цього критерію залежить заповнення Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, форма якого затверджена наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85. Якщо критерій дотримано ― витрату коштів відображають у І частині такого звіту, якщо ні ― у його ІІ частині.

Платник податку на прибуток

При визначенні правил оподаткування поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку на прибуток на загальних підставах, ключову роль відіграє статус надавача такої допомоги та чи було її повернуто до кінця звітного періоду (абз. 1 пп. 135.5.5 ПК).

У нашому випадку кошти було отримано від неплатника податку на прибуток, адже неприбуткова організація набуває статусу платника лише у разі отримання прибутків та/або доходів, що підлягають оподаткуванню згідно з ІІІ розділом ПК (пп. 133.1.4 ПК). Також отримувач коштів не повернув вказану фінансову допомогу до кінця звітного періоду.

У зв’язку з цим отримувач коштів зобов’язаний включити суму отриманої поворотної фінансової допомоги до складу інших податкових доходів (абз. 1 пп. 135.5.5 ПК). Ці доходи відображають у рядку 03.12 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872.

Додамо, що платник податку на прибуток зможе визнати податкові витрати при поверненні фінансової допомоги неприбутковій організації у наступних звітних періодах (абз. 2 пп. 135.5.5 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл