Головбух

Оформлення результатів інвентаризації каси

  • 1 грудня 2014
  • 66

ПРОБЛЕМА

Як оформити результати проведеної інвентаризації каси?

РІШЕННЯ

Після завершення інвентаризації складається акт про результати інвентаризації наявних коштів за формою, наведеною в додатку 7 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637), та Інвентаризаційний опис цінностей і бланків суворої звітності. У випадку руху цінностей під час інвентаризації на останній сторінці форми передбачено вільні рядки для запису останніх номерів документів.

Акт підписується членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальною особою. В акті зазначаються результати інвентаризації — суми нестачі або надлишку. Акт складається у двох примірниках: 1-й — для бухгалтерії, 2-й — для матеріально відповідальної особи; а в разі зміни матеріально відповідальної особи — у трьох примірниках (п. 4.10 Положення № 637).

Дані про фактичну наявність в касі інших цінностей (бланків суворого обліку або цінних паперів) заносять у відповідний інвентаризаційний документ.

Облік надлишку та нестач готівки

Готівка, виявлена в касі, що не підтверджена касовими документами, є надлишком, який оприбутковується в касі та зараховується в дохід підприємства. У бухгалтерському обліку сума надлишку відображається за дебетом субрахунку 301 «Каса в національній валюті» (або субрахунку 302 «Каса в іноземній валюті») у кореспонденції з субрахунком 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»).

У податковому обліку сума виявленого під час інвентаризації надлишку готівки відповідає визначенню доходу підпунктом 14.1.56 Податкового кодексу України (ПК), тому згідно з підпунктом 135.5.15 та пунктом 137.16 ПК включається до складу інших доходів на дату виявлення надлишку.

Суми нестачі готівки в касі списуються за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» у кореспонденції з кредитом субрахунків 301 або 302. Одночасно, до встановлення винної особи, суми нестачі відображаються на позабалансовому рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». У разі встановлення особи, винної у нестачі коштів, в обліку на суму нестачі визнається дохід, який відображається за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» з кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів». Сума нестачі списується із позабалансового рахунку 072.

У податковому обліку суми нестач не включаються до складу доходів (пп. 136.1.5 ПК) та до складу витрат.

Відображення в обліку результатів інвентаризації каси.

За результатами інвентаризації каси виявлено нестачу у сумі 220 грн. (акт № 10).

Суму нестачі відшкодовує матеріально відповідальна особа.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Списано нестачу коштів на матеріально відповідальну особу

375

716

220

2

Утримано нестачу коштів із заробітної плати матеріально відповідальної особи

661

375

220

3

Внесено суму нестачі до каси

301

375

220

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл