Оформлення результатів інвентаризації каси

50

ПРОБЛЕМА

Як оформити результати проведеної інвентаризації каси?

РІШЕННЯ

Після завершення інвентаризації складається акт про результати інвентаризації наявних коштів за формою, наведеною в додатку 7 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637), та Інвентаризаційний опис цінностей і бланків суворої звітності. У випадку руху цінностей під час інвентаризації на останній сторінці форми передбачено вільні рядки для запису останніх номерів документів.

Акт підписується членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальною особою. В акті зазначаються результати інвентаризації — суми нестачі або надлишку. Акт складається у двох примірниках: 1-й — для бухгалтерії, 2-й — для матеріально відповідальної особи; а в разі зміни матеріально відповідальної особи — у трьох примірниках (п. 4.10 Положення № 637).

Дані про фактичну наявність в касі інших цінностей (бланків суворого обліку або цінних паперів) заносять у відповідний інвентаризаційний документ.

Облік надлишку та нестач готівки

Готівка, виявлена в касі, що не підтверджена касовими документами, є надлишком, який оприбутковується в касі та зараховується в дохід підприємства. У бухгалтерському обліку сума надлишку відображається за дебетом субрахунку 301 «Каса в національній валюті» (або субрахунку 302 «Каса в іноземній валюті») у кореспонденції з субрахунком 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»).

У податковому обліку сума виявленого під час інвентаризації надлишку готівки відповідає визначенню доходу підпунктом 14.1.56 Податкового кодексу України (ПК), тому згідно з підпунктом 135.5.15 та пунктом 137.16 ПК включається до складу інших доходів на дату виявлення надлишку.

Суми нестачі готівки в касі списуються за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» у кореспонденції з кредитом субрахунків 301 або 302. Одночасно, до встановлення винної особи, суми нестачі відображаються на позабалансовому рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». У разі встановлення особи, винної у нестачі коштів, в обліку на суму нестачі визнається дохід, який відображається за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» з кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів». Сума нестачі списується із позабалансового рахунку 072.

У податковому обліку суми нестач не включаються до складу доходів (пп. 136.1.5 ПК) та до складу витрат.

Відображення в обліку результатів інвентаризації каси.

За результатами інвентаризації каси виявлено нестачу у сумі 220 грн. (акт № 10).

Суму нестачі відшкодовує матеріально відповідальна особа.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Списано нестачу коштів на матеріально відповідальну особу

375

716

220

2

Утримано нестачу коштів із заробітної плати матеріально відповідальної особи

661

375

220

3

Внесено суму нестачі до каси

301

375

220Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль