Головбух

Розрахунки через POS-термінали — для підприємств роздрібної торгівлі

  • 1 грудня 2014
  • 19

Важно

Внимание

Стаття 8 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII передбачає право споживача повернути придбаний товар, якщо він неналежної якості, або отримати сплачені ним гроші, якщо недоліки виявлено у межах строку придатності. Придбані товари із застосуванням платіжної картки також можуть бути повернені продавцю.

Дискусійним залишається питання щодо способу повернення коштів за товар, що був придбаний із застосуванням платіжної картки. Стаття 2 Закону про РРО містить визначення терміна «розрахункова операція». У разі застосування банківської платіжної картки це — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Важно

Підприємства, які застосовують РРО, можуть повертати кошти за товар покупцю як в готівковій, так і безготівковій формі.

Отже, можемо зробити висновок, що повернення коштів за товар (послугу) у разі застосування банківської платіжної картки може здійснюватися шляхом перерахування грошей на картковий рахунок покупця. Однак продавці, які застосовують РРО, можуть повертати кошти й готівкою з оформленням відповідного розрахункового документа, посилаючись на частину 1 статті 1087 Цивільного кодексу України. Нею передбачено готівкову та безготівкову форму розрахунків, і підзаконні акти не можуть обмежувати цю норму.

У бухгалтерському обліку повернення товару відображають шляхом зменшення доходу від реалізації. Водночас використовують проведення: дебет субрахунку 704 «Вирахування з доходу» в кореспонденції з кредитом субрахунків 301 «Каса в національній валюті» або 311 «Поточні рахунки в національній валюті». Коригування собівартості реалізованих товарів при поверненні та коригуванні податкових зобов’язань з ПДВ здійснюють способом «сторно».

Щодо ПДВ, то підприємству слід керуватися нормою абзацу 2 пункту 192.2 ПК, в якому зазначено, що зменшення податкових зобов’язань з ПДВ дозволяється лише за умови повернення повної грошової компенсації покупцю та при поверненні споживачем раніше поставлених товарів.

Правило

Зменшення податкових зобов’язань з ПДВ для підприємств дозволяється лише за умови повернення повної грошової компенсації покупцю та при поверненні споживачем раніше поставлених товарів. (абз. 2 п. 192.2 ПК).

Продавець зобов’язаний виписати Розрахунок коригування (додаток 2 до податкової накладної, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957), відобразити таке коригування у Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних і показати таке виправлення зі знаком «–» у рядку 8.1 декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатка 1 до неї.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл