Оподатковуємо фіндопомогу від фізособи

76

ПРОБЛЕМА

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало від засновника підприємства та головного бухгалтера безпроцентну поворотну фіндопомогу в різних періодах 2014 року. Як правильно відобразити дану операцію в бухгалтерському та податковому обліку? Чи потрібно відображати таку операцію у формі 1-ДФ, якщо дана позика буде повернута протягом року?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК), поворотна фінансова допомога (ПФД) — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Правовідносини між позичальником і надавачем фінансової допомоги (позикодавцем) регламентуються Цивільним кодексом України (ЦК) й оформлюються договором позики між сторонами. Відповідно до статті 1049 ЦК, сторони зазначають у договорі всі істотні умови, у тому числі і строки повернення позики. Тому такий правочин може укладатися на строк довший, ніж 365 днів (на розсуд та за домовленістю сторін).

Фіндопомога від фізособи

Якщо підприємство отримало ПФД від фізособи, та не повернуло її до кінця звітного податкового періоду, то підприємство зобов’язане нарахувати на суму заборгованості умовні проценти та включити їх до складу інших доходів.

Згідно з підпунктом 135.5.5 ПК до складу інших доходів включаються, зокрема, суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із ПК мають пільги з цього податку, в тому числі право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені пунктом 151.1 ПК.

При цьому податкові зобов’язання особи, яка надала ПФД (фізособа, фізособа-засновник), не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні. Відповідно, ці суми не відображаються у формі № 1ДФ.

Фіндопомога від засновника

Засновник може надати ПФД підприємству як у готівковій, так і безготівковій формі. Це залежить від умов договору між позикодавцем та позичальником.

Якщо кошти внесені засновником безпосередньо в касу підприємства, то підтвердженням фактичного передання грошей буде відривна частина прибуткового касового ордера з підписами головного бухгалтера та касира.

У разі перерахування коштів через банк на поточний рахунок підприємства, підтверджуючим документом буде банківська квитанція, видана касиром банку.

бухгалтерський облік

Підприємство відображає отриману ним поворотну фінансову допомогу у складі кредиторської заборгованості, керуючись нормами пунктів 6 та 7 П(С)БО 11 «Зобов’язання».

Поточні зобов’язання враховують на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Довгострокові зобов’язання — на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання».

Якщо на дату балансу термін погашення заборгованості за договором не більше року, її слід перевести до складу поточних зобов’язань таким проведенням: Дт 55 «Інші довгострокові зобов’язання» — Кт 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями».

податковий облік

Оподаткування ПФД за загальним правилом здійснюється відповідно до вимог підпункту 135.5.5 ПК. Однак, у цій статті існує виключення: ПФД не потрапляє в дохід, якщо вона отримана від засновника і повернена не пізніше, ніж через 365 днів з моменту отримання (абз. 4 пп. 135.5.5 ПК). Більше того, обмежень щодо статусу засновників в ПК не визначено. Окремо встановлено, що вказане виключення поширюється також і на засновників-нерезидентів.

Умовні відсотки на суму поворотної фінансової допомоги, отриманої від неплатника податку на прибуток, не нараховуються (абз. 3 пп. 135.5.5 ПК), якщо іі було вчасно повернено позикодавцю.

Тобто, якщо поворотна фінансова допомога, надана засновником/учасником (у тому числі нерезидентом), залишилася неповерненою після закінчення 365 календарних днів з дня її отримання, така допомога підлягає оподаткуванню за загальновстановленими правилами.

Отже, сума поворотної фінансової допомоги, отримана від засновника та неповернена після закінчення 365 календарних днів з дня її отримання на кінець звітного періоду, включається до складу доходів при визначенні об’єкта оподаткування.

У разі якщо строк повернення поворотної фінансової допомоги буде порушено, то платник податку — отримувач зобов’язаний вчинити таким чином:

  • включити суму такої допомоги до складу доходів відповідного звітного періоду, якщо засновник не є платником податку на прибуток;

  • умовно нарахувати проценти та включити їх в доходи, якщо засновник є платником податку на прибуток.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль