Зміна кредитора в договорі позики

107

ПРОБЛЕМА

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало поворотну фінанансову допомогу від фізособи (засновника), яка водночас є фізсобою-підприємцем на загальній системі оподаткування. Але підприємство хоче повернути поворотну фіндопомогу через взаємозалік заборгованостей, фізособі-підприємцю, а не фізособі-засновнику. Яким чином цю операцію документально оформити?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК), поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Правовідносини між позичальником і надавачем фінансової допомоги (позикодавцем) регламентуються Цивільним кодексом України (ЦК) й оформлюються договором позики між сторонами.

Тобто договір позики укладено між фізичною особою — засновником і підприємством. У разі, якщо позичальник бажає повернути позичені кошти цій самій особі, але не як засновнику, а як фізособі-підприємцю, то необхідно здійснювати заміну кредитора у договорі.

У даному випадку заміна кредитора обов’язкова з таких причин:

  • договір позики укладено з фізособою-засновником;

  • різні податкові наслідки для позичальника.

Принципове значення має оподаткування фіндопомоги у позичальника.

Нагадаємо, що поворотна фіндопомога не включається до складу доходу підприємства, якщо вона отримана від засновника і повернена підприємством не пізніше, ніж через 365 днів з моменту отримання (абз. 4 пп. 135.5.5 ПК).

У разі, якщо поворотна фіндопомога отримана від фізособи — підприємця та не повернена до кінця звітного періоду (кварталу), то на суму заборгованості нараховують умовні відсотки та включають їх до інших доходів підприємства.

Отже, як бачимо, оподаткування доходу позичальника у цих двох випадках радикально відрізняється.

Заміна кредитора у договірних зобов’язаннях здійснюється через оформлення договору про заміну сторони у договорі. Заміна кредитора означає, що із зобов’язання вибуває колишній (первісний) кредитор, і його замінює інша особа, що вступила в це зобов’язання. Це можливо у всіх випадках, крім тих, коли така заміна заборонена договором або законом.

Внимание

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредитору (ст. 513 ЦК).

Тобто між сторонами у письмовому вигляді укладається договір про заміну сторони у договорі. У результаті новий кредитор набуває всіх прав та обов’язків первісного кредитора.

Відповідно до статті 516 ЦК, заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто, якщо у первісному договорі не прописано отримання обов’язкового попередження боржника про заміну кредитора у договорі та про надання його письмової згоди на це, то факт заміни кредитора відбувається без отримання такої згоди.

Звичайно, сторони договору шляхом переговорів можуть прийняти рішення про заміну кредитора у зобов’язанні за взаємною згодою. Але щоб у майбутньому не виникло непорозумінь та проблем, краще кредитору отримати на це письмову згоду боржника, попередньо відправивши йому офіційний лист про наміри заміни кредитора в договорі.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль