Головбух

Оскаржуємо рішення податкового органу в разі помилкового оприбуткування готівки

  • 22 червня 2015
  • 31

ПРОБЛЕМА

Підприємець на загальній системі оподаткування в річній декларації помилково задвоїв суму доходу, включивши в загальний підсумок суму виручки згідно зі звітом РРО та суму еквайрингу, яка вже є складовою частиною звіту РРО. Через розбіжності проведено позапланову перевірку. Висновок перевірки: незаконне оприбуткування готівки, штраф у п’ятикратному розмірі. Як вийти з цієї ситуації?

РІШЕННЯ

Cуб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Важно

Такі вимоги встановлено пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265)

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця.

Фіскальні функції — здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам’яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо).

Загальні правила документообігу за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів визначені Положенням про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженим постановою Правління НБУ від 05.11.2014 № 705 (далі — Положення № 705).

Еквайринг — послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі (п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ).

Операції, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів із застосуванням платіжних терміналів, повинні виконуватися з оформленням квитанції платіжного термінала (п. 5 розд. VII Положення № 705).

Важно

При цьому в разі застосування платіжної картки терміналу, з’єднаного з РРО, сума має проводитись також через РРО.

Фізичні особи — підприємці ведуть облік доходів і витрат у Книзі обліку доходів і витрат (далі — Книга), форма та порядок ведення якої затверджені наказом МДЗ від 16.09.2013 № 481. У графі 2 Книги вказується загальна сума отриманого доходу за підсумком робочого дня.

Виходячи із ситуації, що склалась, зрозуміло, що в графі 2 Книги сума доходу за рік більша за суму виручки, відображеної у звіті РРО, на суму еквайрингу.

Згідно з вимогами чинного законодавства штраф у п’ятикратному розмірі застосовується у наступних випадках:

  • у разі встановлення повторного порушення протягом календарного року факту проведення розрахункових операцій з використанням РРО на неповну суму вартості проданих товарів або непроведення розрахункових операцій через РРО (п. 1 ст. 17 Закону № 265);

  • у разі перевищення суми готівкових коштів або іноземної валюти на місці проведення операцій над сумою коштів, яка зазначена у фіскальному звіті. Такий розмір штрафу застосовується лише до уповноважених банків та суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками (п. 4 ст. 18 Закону № 265). Тому застосувати такий штраф до будь-якого суб’єкта господарювання за помилку у звітності просто неможливо;

  • за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки (п. 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95).

Жодна із вищенаведених санкцій не може бути застосована до підприємця у разі помилкового завищення суми доходу, що стало причиною розбіжностей між даними Книги та звіту РРО.

Комментарий

Під час податкової перевірки інспектор мав дослідити: проведені чи не проведені через РРО всі розрахункові операції із використанням платіжного терміналу. Для цього достатньо було перевірити контрольні стрічки та Z-звіти.

Якщо перевіркою не досліджено це питання, а суми дійсно проведені через термінал та через РРО, підприємець має право оскаржити рішення контролюючого органу.

У даній ситуації контролюючі органи мають визнати, що підприємець помилково сплатив більше податку, ніж потрібно. Він має повне право, подавши заяву до контролюючого органу, повернути зайво сплачену суму податку або зарахувати її у рахунок майбутніх платежів на підставі підпункту 177.5.3 Податкового кодексу України.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «В який день оприбутковувати готівкову виручку від відокремлених підрозділів та чи треба таку виручку приймати за прибутковими касовими ордерами»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл