Головбух

РРОшні зміни для єдиноподатників третьої групи

 • 22 червня 2015
 • 34

ПРОБЛЕМА

Із 1 липня 2015 року коло суб’єктів господарювання, які зобов’язані застосовувати РРО, значно розшириться. Саме з цієї дати РРО знадобиться платникам єдиного податку третьої групи. З’ясуємо, за яких умов можна уникнути обов’язкового застосування РРО, а також фінансових санкцій за порушення здійснення готівкових розрахунків.

РІШЕННЯ

До 01.01.2015 чинне законодавство не містило вимог щодо обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками єдиного податку. Та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII уніс важливі зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) та Податкового кодексу України (ПК). Метою цих змін є вдосконалення механізму застосування зазначених законодавчих актів та запобігання можливим порушенням з боку суб’єктів господарювання, якi здійснюють готiвковi розрахунки за товари (послуги).

Тож пропонуємо розглянути детальніше вплив таких змін на єдиноподатників, зокрема на платників єдиного податку третьої групи.

Законодавчі новації

Нагадаємо, що головна новація законодавців із 01.01.2015 полягає у тому, що згідно із пунктом 296.10 ПК платники єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи — підприємці) при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують РРО.

Єдиноподатники другої і третьої груп (фізособи-підприємці), які здійснюють інші види діяльності, ніж зазначені, а також платники єдиного податку третьої групи — юрособи зобов’язані застосовувати РРО при готівкових розрахунках:

 • з 01.07.2015 — платники третьої групи;

 • з 01.01.2016 — платники другої групи.

Отже, платники єдиного податку другої і третьої груп у І півріччі 2015 року не застосовують РРО. Але для єдиноподатників третьої групи невблаганно наближається 01.07.2015, тобто саме та дата, з якої вони зобов’язані застосовувати РРО при здійсненні готівкових розрахунків із покупцями.

Також звертаємо увагу на те, що суб’єкти господарювання при продажу товарів у мережі інтернет, у т. ч. платники єдиного податку третьої групи (починаючи із 01.07.2015), повинні застосовувати РРО та видавати покупцю розрахунковий документ встановленої форми (п. 2 ст. 3 Закону про РРО). Це спричинено тим, що з 01.01.2015 iз Закону про РРО виключено пункт 13 статтi 9 щодо звiльнення вiд застосування РРО та РК при продажу товарiв у системах електронної торгiвлi (комерцiї), тобто у інтернеті.

Коли РРО не застосовують

Зважаючи на внесені зміни до Закону про РРО та ПК, у платників єдиного податку постає запитання: у яких випадках вони не зобов’язані використовувати РРО? Відповідаємо: такі випадки встановлені у пункті 296.10 ПК та у статті 9 Закону про РРО.

РРО не застосовують єдиноподатники другої та третьої груп, зокрема, у разі:

 • здійснення діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі;

 • торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку;

 • здійснення розрахунків із контрагентами виключно у безготівковій формі через касу банку;

 • здійснення розрахунків через платіжний термінал (або інші пристрої) банку. За умови, що це банківський термінал і продавець (підприємство) не є агентом банку із приймання готівки;

 • якщо у місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Крім того, фіскальна служба також роз’яснила у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (підкатегорія 109.03), що РРО не застосовують єдиноподатники другої та третьої груп при здійсненні незалежної професійної діяльності та операцій, безпосередньо не пов’язаних із реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) й іншого майна.

Однак у цій самій консультації фіскали зазначили, що суб’єкт господарювання, який отримує платежі за надане в лізинг (оренду) майно, застосовує РРО при проведенні таких розрахункових операцій.

Штрафні санкції за порушення норм Закону про РРО

Зверніть увагу, що згідно із пунктом 9 Прикінцевих положень Закону про РРО тимчасово, до 01.07.2015, суб’єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог Закону про РРО при:

 • наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку;

 • виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Нацбанку;

 • виконанні операцій комерційних агентів банків з прий­мання готівки для подальшого її переказу;

 • продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).

Внимание

РРО не застосовують єдиноподатники при здійсненні розрахунків із контрагентами виключно у безготівковій формі через касу банку.

Але вже із 01.07.2015 до суб’єктів господарювання, які порушуватимуть Закон про РРО, застосовуватимуть штрафні санкції, встановлені розділом V Закону про РРО.

Водночас нагадаємо, що ПК передбачає звільнення від перевірок дотримання норм застосування РРО платників єдиного податку другої і третьої груп, які із 01.01.2015 до 30.06.2015 включно почали застосовувати у власній господарській діяльності переведені у фіскальний режим роботи РРО, з дати початку застосування РРО до 01.01.2017 (п. 28 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Тож, якщо суб’єкти господарювання, у т. ч. і єдиноподатники третьої групи, все ж таки прийняли рішення про застосування РРО, радимо не зволікати із його придбанням та введенням у роботу.

Звітність із РРО

Наголосимо, що переважно для користувачів РРО передача даних здійснюється почеково, а не лише підсумково. Нагадаємо, що із 01.01.2015 суб’єкти господарювання, які використовують РРО відповідно до пункту 7 статті 3 Закону про РРО, мають подавати:

 • електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані;

 • інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в фіскальній пам’яті РРО суб’єктами господарювання, які використовують електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та РРО для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Особи, які не здійснюють почекової передачі даних, подають звіт про використання РРО (КОРО) за формою № 3ВР-1. Звіт подається до органу ДФС за місцем реєстрації РРО, КОРО та РК не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця.

Зверніть увагу, що відповідно до пункту 9 статті 17 Закону про РРО у разі неподання або несвоєчасного подання звіту з використання РРО до суб’єкта господарювання застосовується штраф у розмірі до 10 нмдг, тобто 170 грн.

Внимание

У разі неподання або несвоєчасного подання звіту з використання РРО до суб’єкта господарювання застосовується штраф у розмірі 170 грн.

Водночас законотворці дозволили до 01.01.2016 використання електронних контрольно-касових апаратів, уведених в експлуатацію до 01.01.2015, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів дротовими або бездротовими каналами зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів (п. 8 Прикінцевих положень Закону про РРО).

Отже, користувачі РРО мають можливість відкласти доопрацювання РРО до кінця 2015 року, але не варто зволікати з цим процесом до останнього дня, бо це потребує як часу, так і чималих фінансових затрат.

Водночас єдиноподатники третьої групи, які здійснюватимуть первинну реєстрацію РРО із 01.07.2015, зобов’язані придбати таку модель РРО, яка забезпечить передачу до фіскальних органів електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані.

Внимание

Наказ ДФС від 27.04.2015 № 302 оновив Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, що містить перелік РРО, дозволених та заборонених до первинної реєстрації.

Тож рекомендуємо єдиноподатникам третьої групи не зволікати із придбанням, установкою та навчанням персоналу щодо використання РРО при здійсненні розрахунків із покупцями. Адже для того, щоб уникнути незручностей у роботі та забезпечити своєчасну передачу звітності до органів ДФС, важливо не лише придбати касову техніку до 01.07.2015, а й успішно ввести її в роботу.

Насамкінець зауважимо, що у парламенті зареєстровано два законопроекти (від 13.01.2015 № 1718 та від 20.03.2015 № 2444), які передбачають скасування обов’язкового застосування РРО платниками єдиного податку другої та третьої груп. Проте, яке рішення приймуть законотворці, як то кажуть, поживемо — побачимо.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл