Як фірмі — єдиноподатнику переуступити товар, отриманий від нерезидента, фірмі — резиденту

29

ПРОБЛЕМА

Фірма ― резидент (платник єдиного податку за ставкою 3%) отримала товар від нерезидента й з певних причин не може його оплатити. Тому передає даний товар іншій фірмі ― резиденту, яка й повинна в результаті розрахуватись з нерезидентом. Як ці операції відобразити в обліку?

РІШЕННЯ

Передача товару в податковому обліку прирівнюється до продажу.

Згідно з пунктом 291.6 Податкового кодексу України (ПК) платники єдиного податку повинні проводити розрахунки за продані ними товари (роботи, послуги) виключно в грошовій формі. При порушенні даного обмеження платнику єдиного податку необхідно, по-перше, до складу доходу, отриманого в негрошовій формі, застосувати подвійну ставку єдиного податку (пп. 2 п. 293.5 ПК). По-друге, починаючи з місяця, наступного за податковим періодом, в якому здійснено розрахунок в негрошовій формі, перейти на загальну систему оподаткування (пп. 4 п. 298.2.3 ПК).

Розглянемо приклад.

Припустимо, контрактна вартість товару становить 10000 євро (курс НБУ на момент поставки — 10 грн./євро), що в перерахунку на гривні становить 100000 грн. Під час митного оформлення митна вартість визначена в розмірі 120000 грн. Сума ввізного мита (5%) — 6000 грн. Тобто база нарахування «імпортного» ПДВ буде становити 126 000 грн. (120000 + 6000), а сума ПДВ, яку необхідно сплатити на митниці становить 25200 грн. (126000 × 20%). Підтвердженням сплати «імпортного» ПДВ на митниці є правильно оформлена митна декларація з указаною в ній сумою нарахованого й сплаченого ПДВ.

Сума сплаченого на митниці ПДВ включається до складу податкового кредиту підприємства А (фірма, що першою придбала товар) за умови, що ввезені товари підприємство планує використати в межах власної господарської діяльності в оподатковуваних операціях (п. 198.1–198.3 ПК).

Підприємство А продає товар підприємству Б (фірма, яка має розрахуватись з нерезидентом) за 100000 грн., в т. ч. ПДВ 20% — 16666,67 грн., що еквівалентно 10000 євро.

Підприємство Б розраховується з нерезидентом — підприємством Н, перерахувавши на його рахунок 10000 євро (курс НБУ на момент перерахунку 10 грн./євро).

п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

У підприємства А

1

Сплачено на митниці ПДВ і ввізне мито

377

311

31200

2

Оприбутковано товар, отриманий від нерезидента

281

632

100000

3

Включено у вартість товару ввізне мито

281

377

6000

4

Включено в податковий кредит ПДВ, сплачений на митниці

641/ПДВ

377

25200

5

Продано товар підприємству Б

361

702

100000

114533,33*

6

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на вартістю продажу

702

641/ПДВ

16666,67

7

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на різницю між митною і вартістю і вартістю продажу

281

641/ПДВ

8533,33

8

Списано собівартість реалізованого товару

902

281

114533,33

114533,33

У підприємства Б

1

Оприбутковано товар, отриманий від підприємства А

281

631

83333,33

2

Відображено податковий кредит по ПДВ на підставі отриманої податкової накладної від постачальника

641/ПДВ

631

16666,67

3

Проведено взаємозалік заборгованостей перед постачальниками — підприємством А і підприємством Н

631

632

100000

4

Перераховано заборгованість підприємству Н

631

312

10000

100000

* У даному випадку дохід від реалізації потрібно визнавати в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше суми, отриманої в будь-якому вигляді компенсації (пп. 135.4.1 ПК).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль