Головбух

Списуємо залишки ПММ в резервуарі на АЗС

  • 1 грудня 2014
  • 750

ПРОБЛЕМА

Як відобразити в обліку списання залишків ПММ (суміш нафтовідходів у резервуарі), які неможливо використати? Залишки були фактично передані підприємству, яке здійснювало очищення, без первинного документу і останнє надало акт виконаних робіт по очищенню резервуару, в якому зазначено кількість літрів, прийнятих на утилізацію.

РІШЕННЯ

Порядок списання ПММ під час чистки резервуарів на АЗС зазначено в Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Держспоживстандарту від 20.05.2008 № 281/171/578/155 (далі — Інструкція № 281).

Відповідно до пункту 17.1 Інструкції № 281 загальні фактичні втрати нафти та нафтопродуктів уключають, зокрема, разові втрати під час проведення планових робіт, пов’язаних з технічним обслуговуванням і ремонтом технологічного обладнання, зачищенням резервуарів і трубопроводів, а також разові втрати, пов’язані з технічним обслуговуванням і ремонтом технологічного обладнання, зачищенням резервуарів і трубопроводів та від стихійного лиха (землетрусу, повені тощо).

Втрати нафти і нафтопродуктів у межах затверджених норм визначаються для кожного резервуара і відображаються в бухгалтерському обліку у складі операційних витрат підприємства. Норми природних втрат застосовуються лише в разі виявлення фактичних нестач. Для підприємств, укомплектованих для зберігання світлих нафтопродуктів виключно резервуарами місткістю до 100 м3, розрахунок для кожного резервуара природних втрат під час приймання, зберігання та відпуску не є обов’язковим. У цьому разі розрахунок природних втрат нафтопродуктів під час приймання, зберігання та відпуску здійснюється за марками нафтопродукту.

Згідно з пунктом 17.3 Інструкції № 281 втрати нафти і нафтопродуктів від періодичних ремонтів, зачищення резервуарів і трубопроводів, а також втрати під час ремонту та технічного обслуговування запірної арматури, засувок, насосів визначаються комісією, призначеною наказом керівника підприємства.

Внимание

Норми переведення нафтопродуктів до нижчої марки та норми безповоротних втрат нафтопродуктів від зачищення резервуарів мають розроблятись підприємством та затверджуватись його керівником.

У разі, коли фактичні безповоротні втрати від зачищення резервуарів і трубопроводів або кількість нафтопродуктів, переведених до нижчих сортів, перевищує встановлені підприємством граничнодопустимі норми, документи щодо зачищення резервуарів передаються на розгляд постійно діючої комісії підприємства, яка встановлює причини розходжень, винних у цьому осіб і джерела відшкодування збитку, завданого підприємству (п. 17.4 Інструкції № 281).

Згідно з пунктом 17.6 Інструкції № 281 вартість безповоротних втрат та втрати від переведення нафтопродуктів до нижчих марок під час виконання планових робіт із зачищення резервуарів у межах затверджених норм відносять на витрати в бухгалтерському обліку та на витрати в податковому обліку підприємства.

Відповідно до підпункту 13.13 Інструкції № 281 перед проведенням чистки резервуару необхідно провести інвентаризацію нафтопродуктів, які зберігаються в цьому резервуарі. Результати вимірювань у резервуарах інвентаризаційною комісією заносяться до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 7-НП, а також до акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 3-НП (додаток 26).

Норми природного убутку нафтопродуктів при прийманні, зберіганні, відпуску і транспортуванні затверджено постановою Державного комітету СРСР по матеріально-технічному забезпеченню від 26.03.1986 № 40.

Відображення в бухгалтерському та податковому обліку списання ПММ

№ п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Дохід

Витрати

1

Відображено списання бензину у межах норм природних втрат (втрат від чистки)

947

28*

200

200

2

Відображено суму нестачі, що перевищує природні витрати (втрати від чистки)

949

28

200

* Для АЗС запаси ПММ є товаром.

Відповідно до підпункту «и» підпункту 138.8.5 Податкового кодексу України (ПК) до складу загальновиробничих витрат включаються нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах у межах норм природного убутку згідно із затвердженими центральними органами виконавчої влади та погодженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, нормативами.

До податкових витрат не включається сума фактичних втрат товарів, крім втрат у межах норм природного убутку чи технічних (виробничих) втрат та витрат із розбалансування природного газу в газорозподільних мережах, що не перевищують розмір, визначений Кабінетом Міністрів України, або іншим органом, визначеним законодавством України (п. 140.3 ПК).

Отже, понаднормові суми збитку до податкових витрат не відносяться.

Сергій УДОВИЧЕНКО,
головний редактор напряму «МЦФЕР: Головбух», член Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл