Головбух

Оприбуткування ТМЦ у результаті інвентаризації

  • 1 грудня 2014
  • 77

ПРОБЛЕМА

Який існує порядок оприбуткування ТМЦ від інвентаризації?

РІШЕННЯ

Товарно-матеріальні цінності (ТМЦ), виявлені в результаті інвентаризації, щодо яких існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, на підставі пункту 5 П(С)БО 9 «Запаси» можуть бути визнані активами.

При цьому згідно з пунктом 12 П(С)БО 9 первісною вартістю оприбуткованих у результаті інвентаризації ТМЦ (як для безоплатно отриманих запасів) визнається їх справедлива вартість з урахуванням відповідних витрат (які безпосередньо пов’язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях).

У продовження, у пункті 2.14 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2, виявлені у процесі інвентаризації надлишки запасів рекомендовано оприбутковувати за чистою вартістю реалізації, якщо вони реалізуються, або в оцінці можливого використання, якщо вони використовуються на самому підприємстві. Принагідно згадаємо, що способи визначення справедливої вартості для відповідних запасів встановлено в пункті 3 додатка до П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств».

Таким чином, у протоколі інвентаризаційної комісії (з висновками щодо врегулювання інвентаризаційних розбіжностей), затвердженому керівником підприємства, зазначається певна вартість оприбуткованих ТМЦ, за якою вони визнаються запасами в бухгалтерському обліку.

У податковому обліку оприбуткована сума надлишків ТМЦ, виявлених при інвентаризації, підлягає включенню до складу доходів, що враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку, як товари, безоплатно отримані платником податку у звітному періоді. На підставі підпунктів 135.5.4 та 135.5.15 Податкового кодексу України (ПК) їхня вартість визначається на рівні не нижче звичайної ціни, і відображаються оприбутковані ТМЦ у складі інших доходів платника податку за звітний податковий період.

Відповідно до пункту 137.10 ПК безоплатно отримані товари вважаються доходами на дату фактичного отримання платником податку цих товарів. Тобто датою визнання доходів при оприбуткуванні ТМЦ є дата затвердження протоколу інвентаризаційної комісії, а звичайною ціною може вважатись справедлива вартість ТМЦ, зазначена в акті.

У податковій декларації з податку на прибуток безоплатно отримані ТМЦ відображаються у загальній сумі рядка 03 ІД та безпосередньо у рядку 03.9 додатка ІД у складі інших доходів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл