text
Головбух

Списання безнадійної кредиторської заборгованості в податковому обліку

  • 1 грудня 2014
  • 89

ПРОБЛЕМА

Підприємству було перераховано аванс 200 тис. грн. для виконання робіт 15 травня 2009 року. Кошти було включено до складу валового доходу, нараховано податкові зобов’язання з ПДВ. Як списати безнадійну кредиторську заборгованість і відобразити це в декларації з податку на прибуток?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, не стягнута після закінчення строку позовної давності, є безповоротною фінансовою допомогою. Безнадійна заборгованість у даному випадку набула статусу безповоротної фінансової допомоги. Вона враховується у складі інших доходів платника податку (пп. 135.5.4 ПК).

Оскільки суму авансу вже було враховано у складі доходів, виникає логічне запитання: як підприємству не включити до доходу суму двічі. Вихід можна знайти у листі ДПА від 26.12.2001 № 8303/6/15-1116, який до цього часу не втратив своєї актуальності. В ньому зазначено, що одержувач фінансової допомоги відображає у складі доходів суму безнадійної кредиторської заборгованості з ПДВ і одночасно — зі знаком «–» суму, яку було включено до складу валового доходу як попередня оплата за товари у травні 2009 року. Хоч у листі нічого не сказано про строки, коли можливо відкоригувати дохід в сторону зменшення, логічно це має бути не пізніше 1095 днів з дня подання декларації за півріччя 2009 року.

Отже, у податковій декларації за півріччя 2012 року підприємство має право відносно безболісно для себе виправити цю помилку: в дохід буде включено тільки ПДВ. У наступних періодах підприємство також може включити до складу валового доходу суму безповоротної фінансової допомоги, але вже без коригування валового доходу в сторону зменшення, оскільки строк позовної давності потім перевищить 1095 днів.

Крім того, несвоєчасне включення до складу доходу безнадійної кредиторської заборгованості (пізніше 1095 днів від 15 травня 2009 року) може бути розцінено податківцями як його заниження саме в ІІ кварталі 2012 року. В такому разі на суму податкового зобов’язання з податку на прибуток будуть нараховані штрафні санкції за період від 09.08.2012 (дата подання квартальної звітності за півріччя 2012 року) до дати подання декларації з податку на прибуток за той період, в якому безнадійну кредиторську заборгованість буде враховано у складі доходів у повній сумі з ПДВ.

Підставою для коригування доходу є акт інвентаризації розрахунків з покупцями про дебіторську та кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності, і бухгалтерська довідка.

Відображення у декларації з податку на прибуток за півріччя 2012 року Покупець у рядку 03 ІД показує дохід 33 333 грн.: зменшує дохід на суму 166 667 грн. і збільшує за цим же рядком на 200 000 грн. Одночасно подаються додатки ІД та СБ, ВП. У додатку ІД заповнюються такі рядки: 03 + 33 333; 03.11 + 200 000; 03.27 – 166 667. У додатку СБ заповнюється рядок 03.11 + 200 000. У додатку ВП заповнюється рядок 03 ІД зі знаком «–» 166 667.

Що стосується ПДВ, то пунктом 192.1 ПК передбачено коригування податкових зобов’язань у продавця лише у тих випадках, коли ним повернено суму оплати за товари, роботи чи послуги. Враховуючи викладене, у продавця немає законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов’язань з ПДВ при списанні безнадійної заборгованості. А покупець все-таки не має права на податковий кредит, оскільки поставки товару не було, і він його не використав у господарській діяльності.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл