Повернення авансу після закінчення строку позовної давності

31

ПРОБЛЕМА

Після закінчення строку позовної давності суму авансу повернено контрагенту за його листом. Як оформити документально та відобразити у податковому обліку таку операцію? Чи потрібно виписувати розрахунок коригування до податкової накладної та реєструвати його в ЄРПН?

РІШЕННЯ

Згідно з вимогами Податкового кодексу України (ПК) сума заборгованості одного платника податків перед іншим, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, вважається безповоротною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 ПК). Ця сума включається до складу інших доходів підприємства (пп. 135.5.4 ПК).

Тобто, поверненню авансу покупцю після закінчення строку позовної давності повинна передувати операція з визнання цієї суми безповоротною фінансовою допомогою.

При відображенні такої операції в податковому обліку слід врахувати наступне.

Суму авансу було отримано до набрання чинності ПК та було відображено підприємством у складі валових доходів та податкових зобов’язань з ПДВ на дату його отримання.

Застосовуючи вимоги підпункту 135.5.4 ПК, дохід підлягає оподаткувати ще раз.

З метою уникнення подвійного оподаткування скористаємось нормою пункту 7 підрозділу 4 розділу ХХ ПК. Ним передбачено, що дохід не визначається щодо товарів, відвантажених після дати набрання чинності розділом III ПК в частині вартості таких товарів, оплаченої у вигляді авансів до такої дати.

Тобто, на дату закінчення строку позовної давності у даному випадку доходи та податкові зобов’язання з ПДВ не коригуються. При поверненні суми авансу після закінчення строку позовної давності слід врахувати наступне.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 розділу ХХ ПК у разі повернення авансів, отриманих до набрання чинності розділом III ПК та врахованих у складі валових доходів, на суму такого повернення відбувається коригування податкових доходів періоду, в якому такі аванси були повернуті.

Крім того, пунктом 192.1 ПК дозволяється проводити коригування ПДВ при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів.

На думку податківців, при застосуванні вищезазначених норм ПК слід враховувати строк позовної давності.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль