Умови списання безнадійної дебіторської заборгованості без звернення до суду

195

ПРОБЛЕМА

За яких умов підприємство може зменшити податкові доходи на суму безнадійної дебіторської заборгованості, якщо звернення до суду не було, строк позовної давності не минув, а підприємство-дебітор ліквідовано?

РІШЕННЯ

Безнадійна дебіторська заборгованість — це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності (п. 4 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»).

Строк позовної давності — це строк, протягом якого кредитор може звернутися до суду з вимогами про стягнення боргу з боржника. Цей строк у загальному випадку становить три роки (ст. 257 Цивільного кодексу України, п. 102.1 Податкового кодексу України; ПК).

Правила урегулювання безнадійної та сумнівної заборгованості встановлені статтею 159 ПК.

Внимание

Ці правила застосовуються лише у випадках, коли відвантажено товари (роботи, послуги), а оплату за них не отримано.

При цьому на заборгованість, що виникла виключно за грошовими операціями, ця стаття не поширюється. Оскільки отримані та перераховані аванси за товари (роботи, послуги) не включаються до складу податкових доходів і витрат, до них не застосовуються правила урегулювання сумнівної і безнадійної заборгованості (пп. 136.1.1, 139.1.3 ПК).

Якщо покупець товарів (робіт, послуг) затримує без погодження з продавцем оплату їх вартості, продавець має право зменшити суму податкового доходу на вартість відвантажених товарів (робіт, послуг). Одночасно з коригуванням податкових доходів продавець зобов’язаний зменшити суму податкових витрат цього звітного періоду на собівартість таких товарів (робіт, послуг).

Однак підпунктом 159.1.1 ПК встановлені обмеження щодо проведення зазначених коригувань. Продавець має право зменшити податкові доходи та витрати до закінчення строку позовної давності, якщо він провів позовну роботу щодо дебітора-покупця, а саме:

- звернувся до суду з позовом про стягнення боргу з покупця;

- ініціював провадження справи про банкрутство покупця;

- нотаріус вчинив виконавчий напис про стягнення заборгованості з покупця або стягнення заставленого майна (крім податкового боргу).

Важно

Коригування податкових доходів та витрат продавця без проведення позовної роботи щодо дебітора-покупця Податковим кодексом не передбачено.

Отже, якщо позовна робота щодо дебітора-покупця не проводилась, то податкові доходи та витрати у продавця не підлягають зменшенню.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль