Головбух

Оподаткування фіндопомоги від фізособи-підприємця

  • 1 грудня 2014
  • 18

ПРОБЛЕМА

Засновник ТОВ одночасно є фізособою-підприємцем, який надав позику ТОВ терміном до одного року. Але кошти перерахував засновником-позикодавцем із його підприємницького рахунку. Чи включати ТОВ в оподатковуваний дохід за 2014 рік отриману позику?

РІШЕННЯ

Підпунктом 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

У нашому конкретному випадку отриману фіндопомогу необхідно оподатковувати як позику від фізособи-підприємця, а не як від засновника. Так як позика перерахована з підприємницького рахунку фізособи — підприємця, вона не може вважатись отриманою підприємством від засновника та підлягає оподаткування в загальному порядку. Загальний порядок щодо визначення доходів та витрат із операцій з надання та повернення фіндопомоги передбачено у розділі ІІІ Податкового кодексу України (ПК).

Порядок оподаткування фіндопомоги залежить від того, на якій системі оподаткування зареєстрований позикодавець.

Відповідно до підпункту 135.5.5 ПК, якщо поворотну фінансову допомогу отримано від неплатника податку на прибуток, то у разі її неповернення на кінець звітного періоду вона включається до складу інших доходів платника. При поверненні допомоги (її частини) в майбутніх звітних податкових періодах платник податку збільшує витрати на суму такої допомоги (її частини) у податковому періоду, в якому відбулося таке повернення. При цьому доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих відсотків, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

Оподаткування допомоги, отриманої від платника податку на прибуток, не передбачено підпунктом 135.5.5 ПК. Водночас підпунктом 135.5.4 ПК встановлено, що інші доходи включають суми безповоротної фінансової допомоги, до якої належать суми умовно нарахованих процентів на неповернену протягом звітного періоду суму поворотної фінансової допомоги (пп. 14.1.257 ПК). Згідно із пунктом 135.1 ПК сума умовно нарахованих процентів у розмірі облікової ставки НБУ, розрахованої за кожен день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги, включається до доходів звітного періоду, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування

Нагадаємо, що поворотна фіндопомога не включається в дохід підприємства, якщо вона отримана від засновника і повернена підприємством не пізніше, ніж через 365 днів з моменту отримання (абз. 4 пп. 135.5.5 ПК).

Отже, у нашому випадку поворотна фіндопомога отримана підприємством від фізособи-підприємця та не повернена до кінця звітного податкового періоду має оподатковуватися в загальному порядку.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл