Головбух

Податкові наслідки при поверненні кредиту поручителем

  • 1 грудня 2014
  • 159

ПРОБЛЕМА

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало фінансовий кредит за кредитним договором. Зобов’язання щодо погашення кредиту виконує поручитель (засновник-фізособа). Які податкові наслідки даної операції?

РІШЕННЯ

Суть поруки полягає в тому, що поручитель (засновник) поручається перед кредитором (банком) за виконання боржником (підприємством) свого обов’язку за кредитним договором. У разі виконання зобов’язання поручителем замість боржника до поручителя переходять усі права кредитора. Такі вимоги містять статті 553–556 Цивільного кодексу України.

Порядок оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов’язаннями встановлено пунктом 153.4 Податкового кодексу України (ПК).

Основна сума фінансового кредиту не включається до складу податкових доходів боржника при отриманні кредиту та до податкових витрат при його поверненні.

Незважаючи на те, що у даному випадку боржник повинен повернути основну суму кредиту не кредитору, а поручителю, ця сума не враховується у складі податкових витрат боржника. Адже з юридичної точки зору до поручителя у разі виконання зобов’язання за боржника переходять усі права кредитора у цьому зобов’язанні.

Суму процентів за кредит боржник має право включити до податкових витрат за умови, що кредит взято для використання у господарській діяльності боржника (п. 141.1 ПК). Слід застерегти, що під час перевірки у податківців можуть виникнути питання щодо правомірності віднесення процентів до податкових витрат. Адже кредит (у т. ч. проценти) погашає не сам боржник, а поручитель. І невідомо, чи боржник виконає свої зобов’язання перед поручителем.

Що стосується ПДВ, то даний податок не нараховується ні на основну суму фінансового кредиту, ні на суму процентів (пп. 196.1.5 ПК).

При виконанні зобов’язань боржником перед поручителем (фізособою) сума повернених коштів не оподатковується ПДФО. Оскільки поручителю за договором поруки повертаються фактично надані його власні кошти, вони не підпадають під визначення доходу та, відповідно, не є базою оподаткування ПДФО (ст. 164 ПК).

У разі якщо окремим договором між боржником і поручителем передбачено винагороду за виконання обов’язків поручителем, то сума такої винагороди оподатковується ПДФО на загальних підставах. При цьому віднесення суми виплаченої винагороди до податкових витрат боржника є ризиковою операцією.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини