text
Головбух

Податковий та бухгалтерський облік операцій з відступлення права вимоги у боржника

  • 1 грудня 2014
  • 216

ПРОБЛЕМА

Як відобразити у бухгалтерському та податковому обліку боржника операції з відступлення права вимоги його зобов’язань за фінансовим кредитом за ціною нижчою номінальної?

РІШЕННЯ

Операції з відступлення права вимоги регулюються главою 47 Цивільного кодексу України (ЦК). Згідно зі статтею 516 ЦК заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов’язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Оподаткування операцій з борговими зобов’язаннями відносяться до операцій особливого виду, оподаткування яких регулюється пунктом 153.4 Податкового кодексу України (ПК).

Не включаються в дохід і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені платником податку у зв’язку з отриманням платником податку основної суми фінансових кредитів, позик від інших осіб — кредиторів (пп. 153.4.1 ПК), а також не включаються до витрат кошти або майно, надані платником податку у зв’язку з поверненням платником податку основної суми кредиту, позики (пп. 153.4.2 ПК).

Отже, операції з отримання боржником фінансового кредиту не збільшує доходи такого боржника. Якщо боржник не повертає зазначену суму новому кредитору, то після закінчення терміну позовної давності така сума на підставі підпункту 135.5.4 ПК включається до складу доходів боржника.

В той же час згідно з підпунктом 135.5.14 ПК у разі зменшення зобов’язання боржник повинен відобразити цю суму у складі інших доходів у податковому обліку. Пунктом 137.16 ПК визначено, що датою отримання інших доходів є дата їх виникнення згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якщо інше не передбачено нормами ПК. Відповідно до П(С)БО 15 «Дохід» доход визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язань.

Отже, коли відбувається відступлення права вимоги заборгованості боржника іншому кредитору за суму меншу номінальної вартості заборгованості, то це не збільшує дохід боржника до моменту закінчення терміну позовної давності.

Зверніть увагу! Якщо в результаті відступлення права вимоги було укладено угоду таким чином, що зобов’язання боржника щодо даної заборгованості зменшились, то у такому разі збільшаться інші доходи у податковому обліку.

Облік у боржника щодо операцій з переуступки права вимоги його кредиторського зобов’язання

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Передано банком іншому кредитору заборгованість з банківського кредиту підприємства

50

55

12000000

2

Відображено у складі інших доходів різницю між сумою кредиту та кредиторської заборгованості

50

746

28000000

28000000

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл