Податковий та бухгалтерський облік операцій з відступлення права вимоги у боржника

60

ПРОБЛЕМА

Як відобразити у бухгалтерському та податковому обліку боржника операції з відступлення права вимоги його зобов’язань за фінансовим кредитом за ціною нижчою номінальної?

РІШЕННЯ

Операції з відступлення права вимоги регулюються главою 47 Цивільного кодексу України (ЦК). Згідно зі статтею 516 ЦК заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов’язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Оподаткування операцій з борговими зобов’язаннями відносяться до операцій особливого виду, оподаткування яких регулюється пунктом 153.4 Податкового кодексу України (ПК).

Не включаються в дохід і не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені платником податку у зв’язку з отриманням платником податку основної суми фінансових кредитів, позик від інших осіб — кредиторів (пп. 153.4.1 ПК), а також не включаються до витрат кошти або майно, надані платником податку у зв’язку з поверненням платником податку основної суми кредиту, позики (пп. 153.4.2 ПК).

Отже, операції з отримання боржником фінансового кредиту не збільшує доходи такого боржника. Якщо боржник не повертає зазначену суму новому кредитору, то після закінчення терміну позовної давності така сума на підставі підпункту 135.5.4 ПК включається до складу доходів боржника.

В той же час згідно з підпунктом 135.5.14 ПК у разі зменшення зобов’язання боржник повинен відобразити цю суму у складі інших доходів у податковому обліку. Пунктом 137.16 ПК визначено, що датою отримання інших доходів є дата їх виникнення згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якщо інше не передбачено нормами ПК. Відповідно до П(С)БО 15 «Дохід» доход визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язань.

Отже, коли відбувається відступлення права вимоги заборгованості боржника іншому кредитору за суму меншу номінальної вартості заборгованості, то це не збільшує дохід боржника до моменту закінчення терміну позовної давності.

Зверніть увагу! Якщо в результаті відступлення права вимоги було укладено угоду таким чином, що зобов’язання боржника щодо даної заборгованості зменшились, то у такому разі збільшаться інші доходи у податковому обліку.

Облік у боржника щодо операцій з переуступки права вимоги його кредиторського зобов’язання

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Передано банком іншому кредитору заборгованість з банківського кредиту підприємства

50

55

12000000

2

Відображено у складі інших доходів різницю між сумою кредиту та кредиторської заборгованості

50

746

28000000

28000000Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль