Головбух

Податковий контроль ринкових (звичайних) цін

  • 1 грудня 2014
  • 25

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно на початку поточного року писати бухгалтерську довідку, яка визначає правильність визначеної вартості оренди офісу в нерезидента-засновника (Швейцарія) в Україні, тобто те, що ціна договору не нижча за ринкову (звичайну)?

РІШЕННЯ

У підпункті 14.1.159 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що пов’язані особи — юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють. Для цілей трансферного ціноутворення пов’язаними особами визнаються, у тому числі, юридичні особи, у разі якщо безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних) володіють корпоративними правами іншої юридичної особи в розмірі 20 і більше відсотків.

Відповідно до пункту 39.2 ПК господарські операції підпадають під контрольовані, якщо загальна сума таких операцій платника податків із пов’язаними особами-нерезидентами дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування ПДВ) за відповідний звітний календарний рік. Тобто господарські операції щодо оренди офісу в нерезидента-засновника можуть потрапити до переліку контрольованих, якщо обсяг операцій перевищить 50 мільйонів гривень (без урахування ПДВ).

Якщо операції визнані як контрольовані, з метою визначення вищого рівня доходу платника податків податковий орган проводитиме зіставлення таких операцій на основі використання п’яти методів визначення ціни:

  • порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу);

  • ціни перепродажу;

  • витрати плюс;

  • чистого прибутку;

  • розподілу прибутку.

Платники податків мають право використовувати будь-який метод, однак якщо існує можливість, то застосовується метод «порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажу)» на основі ринкового діапазону цін.

Згідно з підпунктом 39.4.1 ПК для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Законодавством з трансферного ціноутворення передбачено, що платнику податку необхідно повідомляти податкові органи про проведення контрольованих операцій до 1 травня року, наступного за звітним.

Важно

Відповідно по пункту 39.1 ПК звичайна ціна на товари (роботи, послуги) збігається з договірною ціною, якщо інше не встановлено і не доведено зворотне, в тому числі в результаті неможливості визначення звичайної ціни із застосуванням положень пунктів 39.3–39.4 ПК.

Під ринковою ціною підпунктом 14.1.219 ПК визначено ціну, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності — однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах.

Якщо запланований обсяг операцій протягом 2014 року з нерезидентом-засновником дорівнюватиме або перевищить 50 мільйонів гривень (пп. 39.2.1.4 ПК), то зазначені операції відповідно до статті 39 ПК підпадуть під дію норм про трансферне ціноутворення як контрольовані.

Совет

Тому в разі виникнення ймовірності визнання операцій контрольованими рекомендуємо підприємству здійснювати внутрішній моніторинг на предмет ризику віднесення операцій до контрольованих, функціональний аналіз, вибір методу ціноутворення, проводити статистичні дослідження, управління податковими ризиками, готувати звітну документацію з контрольованих операцій, планувати ціни за трансферними операціями в бюджеті компанії.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл