Головбух

Як оподатковується сума страхового відшкодування за пошкоджений в ДТП орендований автомобіль

  • 1 грудня 2014
  • 589

Згідно з договором оренди автомобіля у фізособи витрати на обслуговування, страхування тощо здійснюються за рахунок підприємства-орендаря. Автомобіль потрапив у ДТП і страхова компанія відшкодувала підприємству збитки в повному обсязі. Чи сплачуються підприємством податок на прибуток, ПДВ та ПДФО із суми страхового відшкодування, перерахованого ним при поверненні автомобіля його власнику — фізособі?

ПРОБЛЕМА

Згідно з договором оренди автомобіля у фізособи витрати на обслуговування, страхування тощо здійснюються за рахунок підприємства-орендаря. Автомобіль потрапив у ДТП і страхова компанія відшкодувала підприємству збитки в повному обсязі. Чи сплачуються підприємством податок на прибуток, ПДВ та ПДФО із суми страхового відшкодування, перерахованого ним при поверненні автомобіля його власнику — фізособі?

РІШЕННЯ

Порядок оподаткування операцій із страхування об’єктів оперативної оренди податком на прибуток та ПДВ передбачено нормами Податкового кодексу України (ПК).

Оподаткування витрат на страхування майна у орендаря

податок на прибуток

Підпункт 140.1.6 ПК надає право платнику податку на прибуток відносити витрати зі страхування об’єктів оперативної оренди та фінансового лізингу до складу податкових витрат.

Тобто для податкового обліку витрат на страхування немає значення, кому належить орендоване майно, — орендарю чи орендодавцю. Якщо умову страхування майна орендарем передбачено договором оренди, то витрати, пов’язані зі страхуванням такого майна, включаються до податкових витрат орендаря.

При цьому, якщо умови страхування передбачають виплату страхового відшкодування на користь страхувальника, то застраховані збитки, яких зазнав такий платник податку у зв’язку з веденням господарської діяльності, включаються до його податкових витрат. Відповідно, будь-які суми страхового відшкодування зазначених збитків включаються до його податкових доходів. Податкові витрати виникають у тому податковому періоді, в якому страхувальник зазнав збитків, а податкові доходи — у податковому періоді отримання збитків.

Отже, у нашому випадку підприємство — орендар автомобіля у податковому періоді, у якому автомобіль потрапив у ДТП, включає суму застрахованих збитків до податкових витрат. Документом про визнання страховиком факту настання страхового випадку і розміру заподіяної шкоди є страховий акт. Він служить підставою для виплати страхового відшкодування (або аварійний сертифікат).

Внимание

Порядок і умови здійснення страхових виплат та страхового відшкодування встановлені статтею 25 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 № 85/96-ВР.

У тому періоді, у якому підприємство-орендар отримує суму відшкодування від страхової компанії, він має включити цю суму до складу податкових доходів. Датою отримання доходу у вигляді страхового відшкодування визнається дата прийняття страховиком рішення про страхову виплату страхувальнику.

Оскільки в нашому випадку страхова компанія відшкодовує підприємству суму збитків у повному обсязі, то сума доходу (відшкодування) дорівнює сумі збитків (витрат). Внаслідок цього об’єкт оподаткування податком на прибуток відсутній.

ПДВ

Сума страхового відшкодування, отримана від страховика, не підлягає оподаткуванню ПДВ. Надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності, не є об’єктом оподаткування ПДВ на підставі підпункту 196.1.3 ПК.

Наслідки перерахування страхового відшкодування фізособі-орендодавцю

Тепер розглянемо наслідки в податковому обліку, які виникають в результаті повернення підприємством пошкодженого автомобіля його власнику — фізичній особі і перерахування йому суми страхового відшкодування збитків, пов’язаних із ДТП.

Насамперед, сторонам у договорі оренди необхідно передбачити умову, що у разі пошкодження автомобіля в ДТП орендар не ремонтує автомобіль, а відшкодовує завдані збитки орендодавцю. У такому випадку в підприємства-орендаря не виникає жодних податкових наслідків: ні витрат, ні доходів, ні податкових зобов’язань чи податкового кредиту з ПДВ.

Разом з тим, якщо в договорі обумовити, що орендодавець бере на себе обов’язок орендаря відремонтувати пошкоджений автомобіль, і чітко обумовити це як послугу орендодавця орендарю, то в такому випадку орендар зможе включити суму страхового відшкодування до складу податкових витрат. Але до такого варіанту слід підходити з обережністю, оскільки фіскальна позиція податківців може не дозволити їм із цим погодитися.

Оподаткування ПДФО суми страхового відшкодування

Що стосується ПДФО, то сума страхового відшкодування, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за умови, що під час страхування майна сума страхового відшкодування не перевищує вартості застрахованого майна. При цьому береться вартість такого майна, визначена за звичайними цінами на дату укладення страхового договору та збільшена на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій). Такі вимоги встановлені підпунктом «б» підпункту 165.1.27 ПК.

Враховуючи зазначене, до оподатковуваного доходу фізичної особи не включається сума страхового відшкодування, яка не була виплачена йому в разі настання страхового випадку безпосередньо страховою компанією.

У нашому випадку суму страхового відшкодування отримує підприємство-орендар (третя особа) і перераховує її фізичній особі — орендодавцю. Тому ця сума в цілях оподаткування не є сумою страхового відшкодування орендодавцю. Вона розглядається як сума компенсації на ремонт автомобіля, що включається до складу оподатковуваного доходу платника податку у вигляді додаткового блага (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК). Сума страхового відшкодування, перерахована підприємством власнику автомобіля, оподатковується ПДФО на загальних підставах за ставками 15% та 17%. Підприємство-орендар має виконати всі функції податкового агента, встановлені пунктом 168.1 ПК.

Отже, у разі перерахування суми страхового відшкодування за пошкоджений в ДТП орендований автомобіль його власнику — фізичній особі податок на прибуток та ПДВ підприємством не сплачуються. Однак підприємство має перерахувати до бюджету ПДФО із суми страхового відшкодування, отриманого фізичною особою.

Пример

Відображення в обліку сум страхового відшкодування збитків у зв’язку з ДТП

Автомобіль, який підприємство орендує у фізичної особи, потрапив у ДТП.

Сума збитків від пошкодження автомобіля становить 35000 грн.;

Сума відшкодування, яку виплатила страхова компанія на рахунок підприємства, — 35 000 грн.

Зазначену суму (за мінусом ПДФО) перераховано орендодавцю — фізичній особі.

Всі події сталися в одному звітному періоді.

№ п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Відображено суму збитків внаслідок ДТП орендованого автомобіля

949

685

35000,00

35000

2

Отримано суму страхового відшкодування

З11

719

35000, 00

35000

3

Сплачено ПДФО із суми компенсації збитків, завданих пошкодженням автомобіля, орендодавцю:

((12180 × 15%) + (35000 – 12180) × 17%)

685

641/пдфо

641/пдфо

311

5706,40

5706,40

4

Перераховано суму компенсації орендодавцю (35000 – 5706,40)

685

311

29293,60

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл