Головбух

Визначаємо процентну ставку за договором фінансового лізингу

  • 1 грудня 2014
  • 37

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало обладнання у фінансовий лізинг від пов’язаної юридичної особи. Чи існують обмеження щодо встановлення розміру процентної ставки за договором фінансового лізингу?

РШЕННЯ

Так, існують.

Фінансовий лізинг (оренда) є господарською операцією, яка передбачає передачу орендарю не лише майна, а й усіх ризиків та винагород, пов’язаних з правом користування та володіння об’єктом лізингу (п. 14.1.97 ПК).

Правила оподаткування лізингових операцій встановлені пунктом 153.7 Податкового кодексу України (ПК).

Важно

Зокрема, при нарахуванні лізингового платежу орендодавець збільшує доходи, а орендар збільшує витрати на суму процентів, нарахованих на вартість об’єкта фінансового лізингу.

Проценти — дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна. До процентів включається платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу). Проценти нараховуються у вигляді відсотків на суму вартості майна або у вигляді фіксованих сум (пп.14.1.206 ПК).

На жаль, визначення поняття «проенти», встановлене підпунктом 14.1.206 ПК, не дає відповіді на поставлене запитання.

Тому для вирішення цього питання звернемось до Цивільного кодексу України (ЦК).

Статтею 536 ЦК передбачено, що розмір процентів встановлюється:

  • договором;

  • законом;

  • іншим актом цивільного законодавства.

Що стосується договору, то нарахування процентів за договором позики та кредитним договором проводиться у відповідності до вимог статей 1048 та 1056-1 ЦК.

Внимание

За договором позики розмір процентів встановлюється у самому договорі. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки НБУ.

Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Що стосується встановлення процентів законом, зазначимо таке.

Загальні правові та економічні засади фінансового лізингу визначає Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.1997 № 723/97-ВР. Але в ньому теж не встановлено порядок розрахунку процентів за операціями фінансового лізингу.

Інших вимог щодо визначення граничної суми процентів за договором фінансового лізингу податковим та цивільним законодавством теж не встановлено.

Таким чином, розмір процентів за фінансовий лізинг обладнання встановлюється відповідним договором за згодою сторін. Якщо договором не встановлено розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки НБУ.

При цьому слід врахувати обмеження, встановлені пунктом 153.2 ПК. При оподаткуванні податком на прибуток контрольованих операцій застосовуються звичайні ціни, визначені відповідно до статті 39 ПК. Контрольованими є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами за умови, що загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн. грн. (без урахування ПДВ) за відповідний звітний календарний рік (пп. 39.2.1.1 та пп. 39.2.1.4 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл